Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/17/2012 08:36 AM
           Upstate 8 Boys Varsity Indoor Conference Meet - 3/16/2012           
                              Batavia High School                              
                                    Results                                    
 
Event 11  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1       Hodges, Oshay       SR St. Charles            6-06.00   10   
  2       Spejcher, Kevin     SR Lake Park              6-04.00    8   
  3       Ross, Jarrell       JR Metea Valley           6-02.00    6   
  4       Filip, Scott        JR Lake Park              6-02.00    4   
  5       Pollack, Jake       JR Batavia                6-00.00    2   
  6       Gerdisch, Alex      JR Waubonsie Va           6-00.00    1   
  7       Murawski, Jake      SO Metea Valley           5-10.00  
  8       Hughes, Matt        SO Neuqua Valle           5-08.00  
  9       Heinz, Tim          SO Neuqua Valle           5-06.00  
  9       Benard, Devon       SR Waubonsie Va           5-06.00  
 11       Kaplan, Ben         JR St. Charles            5-04.00  
 12       Warner, Marcus      SR Geneva                 5-04.00  
 13       King, Justin        SR Streamwood             5-02.00  
 --       Lindsey, Curtis     JR South Elgin                 NH  
 --       Rudelich, Brian     JR Batavia                     NH  
 
Event 14  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Bearden, Jamaal     SR Waubonsie Va          54-05.00   10   
  2       Bauers, Kevin       JR Bartlett              53-03.50    8   
  3       Kittridge, Riley    JR Waubonsie Va          47-06.00    6   
  4       Johnson, Per        JR Lake Park             46-07.00    4   
  5       Lewis, Austin       SR Batavia               46-05.00    2   
  6       Carlson, Kevin      SR Geneva                46-00.00    1   
  7       McKibbin, Zachary   SR Neuqua Valle          45-09.00  
  8       Varela, Carlos      JR Neuqua Valle          44-10.50  
  9       Passarelli, Eugeni  SR South Elgin           44-00.00  
 10       Basham, Lucas       JR South Elgin           42-09.50  
 11       Zurbriggen, Doug    SR St. Charles           40-07.50  
 12       McNeil, Kyle        JR Geneva                40-04.00  
 13       Sullivan, Tyler     SR St. Charles           39-07.00  
 14       Pajakowski, Jake    SO Metea Valley          38-08.00  
 14       Ouimette, Trevor    JR St. Charles           38-08.00  
 16       Astorga, Daniel     SR East Aurora           38-04.50  
 17       House, Jarrett      JR Metea Valley          37-10.50  
 18       Bauers, Ryan        SO Bartlett              37-09.00  
 19       Navarro, Tomas      JR East Aurora           34-10.00  
 20       Lindstrom, Zachery  JR Elgin                 34-04.00  
 21       Sandoval, Jose      JR Elgin                 33-06.50  
 --       Smith, Ian          JR Lake Park                   ND  
 --       Millette, James     SO Batavia                     ND  
 --       Renteria, Juan      SR Streamwood                  ND  
 --       Leckie, Andy        JR Streamwood                  ND  
 
Event 12  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Ehrhardt, Tim       JR Lake Park             14-06.00   10   
  2       Clabough, Brandon   SR Batavia               14-00.00    8   
  3       Peterson, Andrew    SR Neuqua Valle          14-00.00    6   
  4       Smith, Derrick      JR Lake Park             13-06.00    4   
  5       Hultquist, Jeremy   SR St. Charles           13-00.00    2   
  6       Hartmann, Bennett   SR Batavia               12-06.00    1   
  7       Guthrie, Tim        JR Geneva                12-06.00  
  8       Prescher, Josh      JR Neuqua Valle          12-06.00  
  9       Kirby, Kaleb        SO St. Charles           11-06.00  
 10       Acton, Dan          SO Geneva                11-06.00  
 11       Alcantara, Juan     JR South Elgin           11-00.00  
 12       Mende, Jake         SO St. Charles           11-00.00  
 13       Grill, JT           SO St. Charles           10-06.00  
 --       Kim, Richard        JR South Elgin                 NH  
 
Event 15  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Filip, Scott        JR Lake Park             22-09.25   10   
  2       Ross, Jarrell       JR Metea Valley          21-11.75    8   
  3       Alimissis, Demetri  SR Lake Park             20-11.00    6   
  4       Barnes, Emery       JR Neuqua Valle          20-05.50    4   
  5       Loess, Grant        JR St. Charles           20-04.50    2   
  6       Glass, Lloyd        JR Metea Valley          20-04.00    1   
  7       Williams, Lorenzo   JR Bartlett              20-01.00  
  8       Gray, Jon           SR Batavia               19-11.50  
  9       Loess, Zak          JR St. Charles           19-08.50  
 10       Zeddies, Evan       SR Batavia               19-06.25  
 11       Wortmann, Dan       SR St. Charles           19-03.00  
 12       Wracker, Trent      JR Neuqua Valle          19-01.50  
 13       Acosta, Erick       JR East Aurora           19-01.00  
 14       Travis, James       SO Waubonsie Va          19-00.75  
 15       Bowen, Dean         SR St. Charles           18-11.75  
 16       Benard, Devon       SR Waubonsie Va          18-08.25  
 17       Gillespie, Parnell  SO Streamwood            18-03.75  
 18       Mugnai, Austin      JR Streamwood            18-03.00  
 19       Perez, Eduardo      JR Elgin                 18-01.50  
 20       Petty, Bryce        FR Bartlett              16-07.75  
 21       Azarias, Albert     JR South Elgin           16-04.00  
 --       Hernandez, Jose     JR Elgin                     FOUL  
 
Event 13  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Filip, Scott        JR Lake Park             44-09.00   10   
  2       King, Will          JR Metea Valley          44-04.25    8   
  3       Mikulecky, Brad     JR Neuqua Valle          43-00.00    6   
  4       Parks, Austin       SO Neuqua Valle          42-01.50    4   
  5       Acosta, Erick       JR East Aurora           41-09.25    2   
  6       Moffatt, Michael    SO Batavia               41-00.75    1   
  7       Travis, James       SO Waubonsie Va          40-10.00  
  8       Loess, Grant        JR St. Charles           40-02.00  
  9       Zeddies, Evan       SR Batavia               40-01.75  
 10       Amerlan, Mike       JR Lake Park             40-01.50  
 11       Loess, Zak          JR St. Charles           39-03.50  
 12       Manibog, Zach       FR St. Charles           39-00.25  
 13       Nido, Deon          FR Bartlett              38-01.50  
 14       Guthrie, Tim        JR Geneva                37-07.75  
 15       Gillespie, Parnell  SO Streamwood            37-07.25  
 16       Giwa, Adedji        JR Streamwood            37-02.00  
 17       Tesar, Lucas        SO Metea Valley          37-00.25  
 18       Williams, Lorenzo   JR Bartlett              36-11.50  
 19       Gerdisch, Alex      JR Waubonsie Va          36-03.50  
 20       Wortmann, Dan       SR St. Charles           36-02.25  
 21       Slepikas, Connor    JR Geneva                35-11.00  
 22       Lindsey, Curtis     JR South Elgin           33-02.25  
 23       Azarias, Albert     JR South Elgin           32-00.50  
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles High
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1       Devor, Nick         SR St. Charles               7.93Q  2 
  2       Filip, Scott        JR Lake Park                 8.08Q  1 
  3       Schafer, Kyle       SR Waubonsie Va              8.21Q  3 
  4       Bailey, Alex        SO Bartlett                  8.13q  1 
  5       Miller, Zac         SR Geneva                    8.21q  2 
  6       Clabough, Brandon   SR Batavia                   8.34q  3 
  7       Edwards, Ernest     JR Neuqua Valle              8.34q  1 
  8       Hulett, Ben         JR Metea Valley              8.41q  2 
  9       King, DeVante       SR Elgin                     8.46   3 
 10       Amerlan, Mike       JR Lake Park                 8.48   1 
 11       Lim, Dan            SR Streamwood                8.62   3 
 12       Howland, Pat        SR Batavia                   8.71   1 
 13       Hynes, Jon          SR Neuqua Valle              8.77   3 
 14       Ewald, Mitch        JR St. Charles               8.92   2 
 15       Nido, Deon          FR Bartlett                  9.15   2 
 16       Fekety, Jason       JR Metea Valley              9.17   3 
 17       Ashenhurst, Ryan    SO Streamwood                9.75   1 
 18       Rzonca, Colin       SR St. Charles              10.06   2 
 19       Ayala, Miguel       JR Elgin                    10.68   3 
 --       Thomka, Nick        JR St. Charles                 FS   1 
 
Event 1  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1       Holder, Blake       JR Streamwood                6.48Q  2 
  2       Ross, Jarrell       JR Metea Valley              6.62Q  4 
  3       Metoyer, Eric       SR Neuqua Valle              6.71Q  1 
  4       Alimissis, Demetri  SR Lake Park                 6.74Q  3 
  5       Gross, Zach         SR South Elgin               6.70q  4 
  6       Griffen, Jalen      JR Larkin                    6.71q  2 
  7       Sampson, James      SO Neuqua Valle              6.76q  3 
  8       Simich, Nick        JR Bartlett                  6.77q  4 
  9       Nelson, Chase       JR Metea Valley              6.82   1 
 10       Jenkins, Marquise   JR Batavia                   6.83   4 
 11       Wabomnor, Bryant    SR Waubonsie Va              6.85   2 
 12       King, DeVante       SR Elgin                     6.87   3 
 13       Campbell, Terrell   SR Elgin                     6.92   1 
 14       Phelan, Josh        JR St. Charles               6.93   3 
 15       Mullins, Rourke     SO Batavia                   6.96   1 
 16       Boice, Daniel       JR South Elgin               6.98   1 
 17       Spearman, Jalen     SR Waubonsie Va              6.99   1 
 18       Loess, Grant        JR St. Charles               7.04   2 
 19       Mosley, Charles     SO Bartlett                  7.05   2 
 20       Midgley, Jordan     JR Geneva                    7.17   3 
 21       Niemiec, Anthony    SR St. Charles               7.19   2 
 22       Dean, Rubin         SR St. Charles               7.21   3 
 23       Phillips, Qahir     SO East Aurora               7.25   2 
 24       Davis, Justin       JR Geneva                    7.28   4 
 25       Garcia, Jonthan     JR Larkin                    7.66   4 
 26       Cabrera, Carlos     SR East Aurora               8.26   3 
 
Event 5  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Neuqua Valley                                       8:15.32   10   
  2 Bartlett                                            8:21.70    8   
  3 Lake Park                                           8:26.57    6   
  4 Geneva                                              8:28.03    4   
  5 Metea Valley                                        8:36.15    2   
  6 St. Charles East                                    8:36.85    1   
  7 Larkin                                              8:50.50  
  8 Batavia                                             8:51.97  
  9 St. Charles North                                   9:10.47  
 10 Elgin                                               9:13.63  
 11 Waubonsie Valley                                    9:17.37  
 -- Streamwood                                               DQ  
 
Event 4  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Stewart, Joe        JR Metea Valley           9:37.03   10   
  2       Stewart, Matt       JR Metea Valley           9:47.59    8   
  3       Bianchina, Michael  JR Geneva                 9:51.54    6   
  4       Meka, Alekh         JR Neuqua Valle           9:51.82    4   
  5       Spadafora, Chris    SR Batavia                9:54.04    2   
  6       Duggan, Declan      SR St. Charles            9:54.40    1   
  7       Redmond, Mike       SR Batavia               10:01.01  
  8       Gonzalez, Francisc  SR South Elgin           10:03.23  
  9       Hohlman, Robbie     JR Neuqua Valle          10:04.56  
 10       Cotton, Dan         FR Bartlett              10:08.50  
 11       Carlson, Austin     JR Waubonsie Va          10:14.64  
 12       Mancha, Emilio      SO Elgin                 10:16.02  
 13       Lino, Jhoan         SR Streamwood            10:18.46  
 14       Heuer, Zach         SR St. Charles           10:20.63  
 15       Nino, Felipe        FR East Aurora           10:24.37  
 16       Zipparo, Vince      JR Bartlett              10:29.74  
 17       Rasmussen, Ryan     JR Geneva                10:34.76  
 18       Strachan, Mike      JR Lake Park             10:35.01  
 19       Rowland, Max        SO St. Charles           10:47.56  
 20       Howerton, Zach      SO Waubonsie Va          10:47.73  
 21       Stover, Matt        SO South Elgin           10:49.88  
 22       Phillips, Adam      JR St. Charles           10:50.75  
 23       Sanchez, Miguel     JR East Aurora           10:57.98  
 24       Salazar, Fabian     JR Elgin                 11:05.54  
 25       Behrend, Mike       JR Lake Park             11:48.62  
 26       Robles, Daniel      JR Streamwood            11:54.60  
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles High
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Filip, Scott        JR Lake Park                 7.90   10   
  2       Bailey, Alex        SO Bartlett                  7.93    8   
  3       Devor, Nick         SR St. Charles               7.93    6   
  4       Schafer, Kyle       SR Waubonsie Va              8.02    4   
  5       Miller, Zac         SR Geneva                    8.24    2   
  6       Clabough, Brandon   SR Batavia                   8.25    1   
  7       Edwards, Ernest     JR Neuqua Valle              8.31  
  8       Hulett, Ben         JR Metea Valley              8.36  
 
Event 1  Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Holder, Blake       JR Streamwood                6.49   10   
  2       Metoyer, Eric       SR Neuqua Valle              6.62    8   
  3       Griffen, Jalen      JR Larkin                    6.69    6   
  4       Alimissis, Demetri  SR Lake Park                 6.69    4   
  5       Gross, Zach         SR South Elgin               6.72    2   
  6       Ross, Jarrell       JR Metea Valley              6.73    1   
  7       Sampson, James      SO Neuqua Valle              6.73  
  8       Simich, Nick        JR Bartlett                  6.76  
 
Event 8  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Mazanke, Jake       SR St. Charles            1:59.24   10   
  2       Skrip, Kevin        SR Neuqua Valle           2:01.47    8   
  3       Pembrook, Eric      SR Waubonsie Va           2:02.12    6   
  4       Soltys, Taylor      SR Neuqua Valle           2:02.43    4   
  5       Wendt, Nathan       JR Geneva                 2:03.47    2   
  6       DiVerde, Alex       SR Batavia                2:04.61    1   
  7       Markowicz, Grant    SR St. Charles            2:05.07  
  8       Berendt, Jorden     SO Batavia                2:05.21  
  9       Morales, Dakota     JR Lake Park              2:05.57  
 10       Cluver, Kyle        SR Waubonsie Va           2:06.15  
 11       Hess, Matt          FR Bartlett               2:06.39  
 12       Hernandez, Alex     SO Bartlett               2:08.23  
 13       Peck, Connor        JR Lake Park              2:09.91  
 14       Desai, Ekant        SO Metea Valley           2:12.16  
 15       Klair, Nathan       SO St. Charles            2:12.17  
 16       Deltoro, Alexis     JR East Aurora            2:12.70  
 17       Meyer, Mike         SO St. Charles            2:13.24  
 18       Mosqueda, Abel      SR East Aurora            2:14.13  
 19       Hennessy, Mike      JR Metea Valley           2:14.41  
 20       Gonzalez, Jose      SO South Elgin            2:16.00  
 21       Schaper, Vince      JR Geneva                 2:16.93  
 22       Rodriguez, Jesus    JR Elgin                  2:25.65  
 23       Anderson, Jordan    SR Elgin                  2:26.23  
 24       Lev, Sterling       JR Streamwood             2:39.03  
 25       Aguilar, Erick      JR Streamwood             2:42.25  
 
Event 6  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waubonsie Valley                                    1:32.38   2  10   
  2 St. Charles North                                   1:33.32   2   8   
  3 South Elgin                                         1:33.71   2   6   
  4 Neuqua Valley                                       1:35.40   1   4   
  5 St. Charles East                                    1:36.47   2   2   
  6 Streamwood                                          1:36.49   3   1   
  7 Metea Valley                                        1:36.55   3 
  8 Lake Park                                           1:37.80   3 
  9 Geneva                                              1:38.23   3 
 10 Elgin                                               1:40.30   1 
 11 Larkin                                              1:40.39   1 
 12 Bartlett                                            1:42.47   3 
 -- Batavia                                                  DQ   3 
 
Event 7  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Bender, Jacob       SR Neuqua Valle             50.26   5  10   
  2       Rafacz, Nick        SO Neuqua Valle             51.12   5   8   
  3       Reading, Carter     SR St. Charles              51.53   5   6   
  4       King, Will          JR Metea Valley             51.73   5   4   
  5       Burke, John         JR Waubonsie Va             51.99   5   2   
  6       Ameri, Austin       SR Waubonsie Va             51.99   5   1   
  7       Broger, Jeff        SO South Elgin              52.03   4 
  8       French, Cyrus       JR Larkin                   52.06   4 
  9       Jenkins, Marquise   JR Batavia                  52.67   4 
 10       Hartmann, Bennett   SR Batavia                  54.15   3 
 11       Roels, Tim          SO Geneva                   54.20   3 
 12       Bailey, Alex        SO Bartlett                 56.16   3 
 13       Carroll, Pat        JR St. Charles              56.56   3 
 14       Subias, Luis        JR Larkin                   57.24   2 
 15       Lira, Miguel        JR East Aurora            1:00.11   1 
 16       Rohlfes, Nick       SO South Elgin            1:00.22   3 
 17       Selig, Nick         SO Bartlett               1:00.54   2 
 18       Rodriguez, Salvado  JR Elgin                  1:03.22   1 
 19       Hernandez, Jose     JR Elgin                  1:03.84   1 
 20       Escobedo, Marcos    JR East Aurora            1:06.26   2 
 --       Ingham, Tyler       JR St. Charles                 FS   2 
 --       Hulett, Ben         JR Metea Valley               DNF   4 
 --       Smith, Marcus       SR St. Charles                DNF   4 
 
Event 9  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1       Archibald, Peter    SR Geneva                 4:26.52   10   
  2       Derrick, Mark       SR Neuqua Valle           4:27.36    8   
  3       Stewart, Joe        JR Metea Valley           4:29.68    6   
  4       Smith, Drew         SR Neuqua Valle           4:30.25    4   
  5       Orlow, Chris        SO Batavia                4:31.06    2   
  6       Yorke, Colin        SO Metea Valley           4:31.21    1   
  7       Zabka, Mitch        SO Batavia                4:32.62  
  8       Lozano, Jeremy      SO Lake Park              4:41.17  
  9       Dade, Eric          SO Lake Park              4:41.66  
 10       Cotton, Dan         FR Bartlett               4:41.78  
 11       Joyce, Ryan         JR St. Charles            4:46.82  
 12       Lino, Jhoan         SR Streamwood             4:48.68  
 13       Morrison, Julian    JR Waubonsie Va           4:49.09  
 14       Herrera, Dan        JR Geneva                 4:50.63  
 15       Peters, Anthony     FR Bartlett               4:50.89  
 16       Gonzalez, Francisc  SR South Elgin            4:51.98  
 17       Borger, Nick        JR St. Charles            4:54.80  
 18       Hinds, Tom          SR St. Charles            4:55.96  
 19       Werner, Lucas       SO St. Charles            4:57.06  
 20       Runzel, Dan         JR Larkin                 4:58.40  
 21       Martinez, Cristian  FR Elgin                  5:08.91  
 22       Porras, Chris       JR Elgin                  5:11.57  
 23       Romo, Benny         SO South Elgin            5:11.68  
 24       Rodriguez, Salvado  JR East Aurora            5:18.55  
 25       Oliva, Arnulfo      SR East Aurora            5:25.80  
 26       Troman, William     SO Streamwood             5:28.90  
 
Event 10  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1       Bender, Jacob       SR Neuqua Valle             22.97   5  10   
  2       Griffen, Jalen      JR Larkin                   23.00   5   8   
  3       Metoyer, Eric       SR Neuqua Valle             23.13   5   6   
  4       Holder, Blake       JR Streamwood               23.36   2   4   
  5       Neese, Kyle         JR Waubonsie Va             23.42   4   2   
  6       Simich, Nick        JR Bartlett                 23.51   5   1   
  7       Waldron, Dan        JR Waubonsie Va             23.52   4 
  8       Gant, Desmond       SO East Aurora              23.59   2 
  9       Jenkins, Marquise   JR Batavia                  23.72   5 
 10       Alimissis, Demetri  SR Lake Park                23.81   3 
 11       King, DeVante       SR Elgin                    23.83   1 
 12       Patterson, Sean     JR Streamwood               23.86   1 
 13       Roels, Tim          SO Geneva                   23.89   4 
 14       Nelson, Chase       JR Metea Valley             24.02   2 
 15       Phelan, Josh        JR St. Charles              24.19   3 
 16       Littleton, Jamaria  SO East Aurora              24.35   2 
 17       Gaspari, Noel       SR Batavia                  24.57   3 
 18       Petty, Bryce        FR Bartlett                 24.58   3 
 19       Loess, Zak          JR St. Charles              24.73   1 
 20       Jacquot, Alec       SO St. Charles              24.82   3 
 21       Snyder, Jacob       JR Lake Park                25.28   2 
 22       Garcia, Jonthan     JR Larkin                   25.59   2 
 23       Perez, Eduardo      JR Elgin                    26.29   1 
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waubonsie Valley                                    3:25.62   3  10   
  2 St. Charles North                                   3:28.93   3   8   
  3 Neuqua Valley                                       3:30.20   3   6   
  4 St. Charles East                                    3:31.79   3   4   
  5 Metea Valley                                        3:34.79   3   2   
  6 Batavia                                             3:36.18   3   1   
  7 Geneva                                              3:36.84   2 
  8 Bartlett                                            3:38.10   2 
  9 Lake Park                                           3:43.63   2 
 10 East Aurora                                         3:50.27   1 
 11 South Elgin                                         3:54.32   2 
 12 Larkin                                              3:55.75   2 
 13 Streamwood                                          3:57.86   1 
 14 Elgin                                               4:06.99   1 
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Neuqua Valley              110        2) Lake Park                  76   
    3) Metea Valley                57        4) Waubonsie Valley           52   
    5) St. Charles East            31        6) St. Charles North          29   
    7) Geneva                      25        7) Bartlett                   25   
    9) Batavia                     21       10) Streamwood                 15   
   11) Larkin                      14       12) South Elgin                 8   
   13) East Aurora                  2