Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/8/2011 09:26 PM
                           Hastings Quad - 4/7/2011                            
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                                 Hastings, MN                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Henry Sibley                                                11:04.67  
  2 Hudson                                                      11:05.52  
  3 Park Cottage Grove                                          11:16.93  
  4 Hastings                                                    11:23.90  
  5 Henry Sibley  'B'                                          x12:20.64  
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                                       8:53.12  
  2 Hastings                                                     9:08.97  
  3 Henry Sibley                                                 9:09.40  
  4 Hastings  'B'                                               x9:33.26  
  5 Hudson  'B'                                                 x9:37.42  
  6 Henry Sibley  'B'                                           x9:55.09  
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Armbrost, Courtney        JR Henry Sibley                      18.14   1 
  2 Fitzgerald, Gabrielle        Park Cottage                      18.75   1 
  3 Knoke, Racheal            JR Hudson                            19.42   1 
  4 Nolan, Allie              SO Hastings                          19.67   1 
  5 Harrell, Martha           JR Hudson                            19.82   1 
  6 Bayne, Ashley             SO Hastings                          20.44   1 
  7 Hamer, Anna               JR Henry Sibley                      20.49   1 
  8 Schank, Morgan               Park Cottage                      20.85   2 
  9 Haney, Megan              JR Hudson                            21.16   2 
 10 Hall, Hannah                 Park Cottage                      21.27   2 
 11 Mettlie, Mary             FR Henry Sibley                      21.75   2 
 12 Johnson, Samantha            Park Cottage                      21.81   2 
 13 Hines, Rissy              FR Hudson                            21.94   1 
 14 Greeder, McKenzie         FR Park Cottage                      22.14   1 
 15 Kiecker, Ellie            FR Hudson                            22.26   2 
 16 Kling, Briana             FR Hudson                            22.88   2 
 17 Detzler, Marea            FR Park Cottage                      22.97   2 
 18 Schwanke, Kate            FR Park Cottage                      23.83   3 
 19 Ruby, Rachel              FR Park Cottage                      24.00   2 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Ducharme, Brett           JR Hudson                            17.80   1 
  2 Gunter, Josh              SR Hudson                            18.11   1 
  3 Kirkpatrick, Erik         SR Hudson                            18.43   1 
  4 McHenry, Josh             JR Henry Sibley                      18.47   1 
  5 Jinkins, Ken              FR Henry Sibley                      19.94   2 
  6 Lowe-Balcomb, De'Aundre   SO Henry Sibley                      20.39   1 
  7 Jarvis, James             JR Henry Sibley                      20.44   1 
  8 Honsa, Mitch              SR Henry Sibley                      20.81   1 
  9 Kraft, Zack               FR Hudson                            21.25   2 
 10 Rachuy, Jacob             JR Hastings                          21.48   1 
 11 Rachuy, Andy              FR Hastings                          21.75   1 
 12 Akers, Stephen            SO Hudson                            22.64   2 
 13 Macswain, Chandler        SO Hudson                            23.61   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tipp, Angela              SR Hudson                            13.12   1 
  2 Ogunrinde, Temi           FR Park Cottage                      13.49   1 
  3 Thielmann, Katie          JR Hudson                            14.28   1 
  4 Haft, Erikka              SO Hudson                            14.32   1 
  5 Bohlig, Emily             JR Henry Sibley                      14.44   1 
  6 Zais, Claire              FR Hudson                            14.60   2 
  7 McKenzie, Kelly           FR Park Cottage                      14.70   5 
  8 Iwasco, Alex              SO Hastings                          14.77   1 
  9 Clarke, Corrina              Park Cottage                      14.81   2 
 10 Clothier, Bailey          FR Hastings                          14.87   2 
 11 Beyer, Amanda             SR Hudson                            14.91   2 
 12 Rohde, Maddy              FR Hudson                            14.97   2 
 13 Nimely, Abigail              Park Cottage                      15.10   1 
 14 Douglas, Julia            FR Hudson                            15.16   5 
 15 Engstrom, Taylor          FR Hastings                          15.18   2 
 16 Miller, Brooke            SO Hudson                            15.20   5 
 17 Morris, Maureen           SO Park Cottage                      15.23   2 
 18 Zurn, McKay               SO Park Cottage                      15.25   3 
 19 Daulton, McKenna          FR Hudson                            15.37   5 
 20 Regan, Amanada            FR Henry Sibley                      15.50   5 
 21 Wiley, Kiki               JR Henry Sibley                      15.50   1 
 22 Pilgrim-Rukovin, Nel      SR Henry Sibley                      15.51   5 
 23 Shepherd, Morgan          FR Hastings                          15.63   3 
 24 Ross, Hannah              SO Hudson                            15.68   4 
 25 Mettlie, Mary             FR Henry Sibley                      15.77   2 
 26 Smith, Kali               FR Hastings                          15.78   3 
 27 Kling, Briana             FR Hudson                            15.96   3 
 28 Froehling, Nicole         JR Hastings                          16.01   1 
 29 Meyer, Emily              SO Hudson                            16.04   4 
 30 Rother, Cassie            JR Hastings                          16.13   4 
 31 Schult, Jacie                Park Cottage                      16.16   3 
 32 Hines, Rissy              FR Hudson                            16.36   3 
 33 Herman, Kayla             SO Hastings                          16.38   4 
 34 Ryman, Stephanie          FR Hastings                          16.50   3 
 35 Schimek, Maria            JR Park Cottage                      16.90   3 
 36 Hamilton, Meghan          JR Hastings                          17.01   4 
 37 Carlson, Erin             FR Hudson                            17.66   3 
 38 Orta, Jacqui              JR Hudson                            17.71   4 
 39 Granger, Anna             SO Hastings                          17.98   4 
 40 Moore, Addyson            FR Hastings                          18.90   4 
 41 Head, Anna                SO Hudson                            19.30   4 
 42 Johnson, Tasha            JR Henry Sibley                      19.90   2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smrcina, Tyler            JR Hudson                            11.95   1 
  2 Wills, Bobby              SR Henry Sibley                      11.97   1 
  3 D'Andrea, Brandon         SO Hudson                            12.23   1 
  4 Kelly, Joe                SO Hudson                            12.32   6 
  5 Kelly, Dan                SO Hudson                            12.52   1 
  6 Doffing, Ryan             SR Hastings                          12.63   1 
  7 Johnson, Julius           SO Henry Sibley                      12.67   6 
  8 Kirkpatrick, Erik         SR Hudson                            12.68   2 
  9 Martin, Tyrell            SR Henry Sibley                      12.75   1 
 10 Ducharme, Brett           JR Hudson                            12.80   3 
 11 Anderson, Chris           SR Hastings                          12.95   1 
 12 Grant, Dante              JR Henry Sibley                      12.96   1 
 13 Cysiewski, Travis         SR Hastings                          12.97   1 
 14 Spangenberg, Joshua       SR Hudson                            12.98   2 
 15 Burr, Brian               SO Hastings                          13.03   2 
 16 Concepcion, Pocholo       JR Hudson                            13.04   6 
 17 Lynch, Devin              FR Henry Sibley                      13.06   2 
 18 Iverson, Matthew          SR Hudson                            13.10   4 
 19 Lokken, Garret            SR Hudson                            13.18   4 
 20 Westphal, Brendan         FR Hudson                            13.31   3 
 21 McCreary, Dre             SR Henry Sibley                      13.32   6 
 22 Mathison, Chad            JR Hudson                            13.34   2 
 23 Battah, Morrad            FR Hudson                            13.36   4 
 24 Solem, Tyler              FR Henry Sibley                      13.46   2 
 25 Rosenberger, Alec         SO Henry Sibley                      13.47   4 
 26 Johnson, Hunter           SR Henry Sibley                      13.59   5 
 27 Schorzman, Alex           SO Hastings                          13.76   3 
 28 Wright, Anthony           FR Henry Sibley                      13.80   6 
 29 Kuckler, Matt             SO Henry Sibley                      13.85   4 
 30 McQuade, John             SO Hastings                          13.85   2 
 31 Kraft, Zack               FR Hudson                            13.86   4 
 32 Weginer, Greg             SR Hudson                            13.97   5 
 33 Adan, Abdi                FR Henry Sibley                      14.14   4 
 34 Hodgson, Ben              SO Hastings                          14.42   4 
 35 Behny, Tory               SO Hastings                          14.48   5 
 36 Yates, John               SR Hudson                            14.53   5 
 37 Zappa, Tim                JR Hastings                          14.60   2 
 38 Hetrick, Michael          FR Henry Sibley                      14.61   3 
 39 Geiselhart, Jordan        FR Henry Sibley                      14.66   3 
 40 Reza, Freddy              SO Henry Sibley                      14.93   2 
 41 Lewison, Cody             SO Hastings                          14.94   3 
 42 Godbout, Beau             FR Hudson                            14.98   5 
 43 Concepcion, Lorenzo       FR Hudson                            15.00   5 
 44 Gibba, Lamin              JR Hastings                          15.02   3 
 45 Westphal, Coty            FR Hudson                            15.08   3 
 46 Johnson, Mathew           FR Hudson                            15.14   5 
 47 Stensland, Alexander         Hastings                          15.25   5 
 48 Smith, Graham             FR Henry Sibley                      15.26   4 
 49 O'Brien, Fran             FR Henry Sibley                      15.39   5 
 50 Amoako, Phillip           FR Henry Sibley                      15.62   3 
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Park Cottage Grove                                           1:54.19  
  2 Henry Sibley                                                 1:57.26  
  3 Hudson                                                       1:58.44  
  4 Henry Sibley  'B'                                           x2:04.38  
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson  'B'                                                 x1:34.11  
  2 Hastings                                                     1:36.68  
  3 Hudson                                                       1:42.65  
  4 Henry Sibley  'B'                                           x1:45.97  
  5 Henry Sibley                                                 1:48.86  
  6 Hastings  'B'                                               x1:51.38  
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wetzstein, Katie          JR Hudson                          5:28.11  
  2 Wetzstein, Erin           FR Hudson                          5:43.21  
  3 Fermoyle, Caitlin         SR Henry Sibley                    5:47.63  
  4 Steffens, Kirby           SO Henry Sibley                    6:03.36  
  5 Lurken, Larissa           SO Park Cottage                    6:05.08  
  6 Thompson, Marki           FR Hudson                          6:29.34  
  7 Lisson, Annette              Park Cottage                    6:39.93  
  8 Anderson, Brooke             Park Cottage                    6:39.96  
  9 Benick, Laura              8 Henry Sibley                    6:40.95  
 10 Avery, Olivia             FR Hudson                          6:42.37  
 11 Gordon, Christina         JR Henry Sibley                    6:46.25  
 12 Holtquist, Angela            Park Cottage                    7:05.06  
 13 Chapman, Zoa              JR Henry Sibley                    7:13.93  
 14 Lucas, Jennifer              Park Cottage                    7:16.57  
 15 Sutliff, Natalie             Park Cottage                    7:22.08  
 16 Gordon, Faye              FR Henry Sibley                    7:24.89  
 17 Tolkinen, Erin            FR Park Cottage                    7:26.72  
 18 Filipovich, Alexandra        Park Cottage                    7:26.80  
 19 Gannon, Allie             JR Henry Sibley                    7:31.40  
 20 Bird, Leah                SO Henry Sibley                    7:36.34  
 21 Figlmiller, Ellie         FR Park Cottage                    7:54.55  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rudquist, Matthew         SR Hudson                          4:36.94  
  2 Wareham, Josh             SR Henry Sibley                    4:42.16  
  3 Zais, Martin              SR Hudson                          4:54.49  
  4 Smith, Colby              FR Hastings                        4:58.16  
  5 Rabaey, Joseph            SO Hastings                        4:59.31  
  6 Kane, Alex                SO Hastings                        5:10.53  
  7 Baago, Christian          JR Henry Sibley                    5:11.80  
  8 Avery, Aaron              JR Hudson                          5:13.65  
  9 Weiland, Christian        SO Hastings                        5:19.88  
 10 Pelzel, Kevin             SO Hudson                          5:24.37  
 11 Hammer, Logan             FR Hudson                          5:24.79  
 12 Woolery, Matt             SO Hastings                        5:34.76  
 13 Liu, Alex                 FR Henry Sibley                    5:35.19  
 14 Vodovoz, Ben              SO Henry Sibley                    5:37.78  
 15 Burns, Noah               FR Hudson                          5:51.86  
 16 Johnston, Ben             SO Henry Sibley                    6:03.27  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                                         50.56  
  2 Henry Sibley                                                   54.73  
  3 Park Cottage Grove                                             54.82  
  4 Hudson  'B'                                                   x55.36  
  5 Henry Sibley  'B'                                             x59.10  
  6 Hastings                                                     1:00.32  
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson  'B'                                                   x44.98  
  2 Hastings                                                       47.32  
  3 Hudson                                                         48.38  
  4 Henry Sibley  'B'                                             x48.39  
  5 Henry Sibley  'C'                                             x49.26  
  6 Hastings  'B'                                                 x50.35  
  7 Henry Sibley                                                   50.91  
  8 Henry Sibley  'D'                                             x52.49  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Norman, Hanna              8 Hastings                        1:04.63  
  2 Weese, Catie              JR Hudson                          1:07.03  
  3 Griffin, Kianna              Park Cottage                    1:07.53  
  4 Iverson, Emily            SR Hudson                          1:07.79  
  5 Kneen, Johannah           SO Hastings                        1:07.89  
  6 Manley, Hannah            FR Hudson                          1:08.10  
  7 Schutt, Jenny             FR Hastings                        1:09.95  
  8 Kopp, Kaylee              FR Hastings                        1:10.55  
  9 Kiecker, Ellie            FR Hudson                          1:11.55  
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wills, Bobby              SR Henry Sibley                      51.66   1 
  2 Johnson, William          SR Hudson                            53.85   1 
  3 Green, Jesse              SO Hastings                          54.65   1 
  4 Tiedman, Charles          JR Henry Sibley                      55.74   1 
  5 Decamp, Ryan              JR Hudson                            55.94   2 
  6 Beyer, Alexander          SO Hudson                            56.39   1 
  7 Thom, Austin              SR Hastings                          56.80   1 
  8 Entenza, Samuel           SO Hudson                            57.21   1 
  9 Marquette, Dan            FR Hastings                          58.06   2 
 10 Dosh, Mark                SO Henry Sibley                      58.50   2 
 11 McMenomy, Andrew          SR Henry Sibley                      58.51   3 
 12 Treise, Theodore          SO Hudson                            58.52   2 
 13 Monical, Michael          JR Hudson                            58.81   2 
 14 Syverson, David           FR Hastings                          59.20   1 
 15 Larsen, Will              FR Henry Sibley                    1:00.09   3 
 16 Anderson, Tyler           FR Hudson                          1:00.62   3 
 17 Padilla, Leo              SO Henry Sibley                    1:01.60   3 
 18 Johnson, Jared            FR Hudson                          1:01.86   1 
 19 Widmyer, Ryan             FR Hudson                          1:02.49   2 
 20 Battah, Morrad            FR Hudson                          1:03.48   2 
 21 Yates, John               SR Hudson                          1:05.20   2 
 22 Weginer, Greg             SR Hudson                          1:07.02   2 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Knoke, Racheal            JR Hudson                            55.18   1 
  2 Krammer, Kaleigh          SR Henry Sibley                      55.22   1 
  3 Bayne, Ashley             SO Hastings                          55.24   1 
  4 Hamer, Anna               JR Henry Sibley                      56.09   1 
  5 Nolan, Allie              SO Hastings                          56.59   1 
  6 Schank, Morgan               Park Cottage                    1:00.16   2 
  7 Haney, Megan              JR Hudson                          1:01.32   1 
  8 Greeder, McKenzie         FR Park Cottage                    1:01.51   1 
  9 Fitzgerald, Gabrielle        Park Cottage                    1:02.16   1 
 10 Johnson, Samantha            Park Cottage                    1:05.05   2 
 11 Detzler, Marea            FR Park Cottage                    1:13.01   1 
 12 Ruby, Rachel              FR Park Cottage                    1:14.03   2 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McHenry, Josh             JR Henry Sibley                      43.04   1 
  2 Jorgenson, Nicholas       SO Hudson                            43.96   1 
  3 Gunter, Josh              SR Hudson                            44.14   1 
  4 Ducharme, Brett           JR Hudson                            46.14   1 
  5 O'Leary, Jack             JR Henry Sibley                      46.83   3 
  6 Honsa, Mitch              SR Henry Sibley                      47.52   1 
  7 Jinkins, Ken              FR Henry Sibley                      48.32   1 
  8 Robinson, Nate            JR Henry Sibley                      49.50   1 
  9 Jarvis, James             JR Henry Sibley                      51.00   1 
 10 Bronson, Nicolas             Hudson                            51.35   3 
 11 Kraft, Zack               FR Hudson                            51.40   3 
 12 Rachuy, Andy              FR Hastings                          51.52   3 
 13 Akers, Stephen            SO Hudson                            52.98   1 
 14 Macswain, Chandler        SO Hudson                            56.85   3 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rudquist, Sydney          SO Hudson                          2:48.08  
  2 England, Makaila          FR Hastings                        2:51.03  
  3 Thompson, Marki           FR Hudson                          2:52.37  
  4 Smith, Allisa              7 Hastings                        2:54.00  
  5 Engle, Nicole             SO Henry Sibley                    2:56.29  
  6 Gordon, Christina         JR Henry Sibley                    3:00.45  
  7 Curtis, Kate              FR Hastings                        3:01.18  
  8 Burger, Lauren               Park Cottage                    3:01.68  
  9 DuCharme, Dena            SO Hudson                          3:07.06  
 10 McGrath, Erin             SO Henry Sibley                    3:14.16  
 11 Milavetz, Zoe             FR Henry Sibley                    3:17.80  
 12 Manship, Sara                Park Cottage                    3:24.25  
 13 Larson, Sydney            SO Henry Sibley                    3:27.64  
 14 Junenemann, Kristina      FR Park Cottage                    3:36.22  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kromer, Ryan              SO Hudson                          2:04.04  
  2 Thom, Austin              SR Hastings                        2:10.45  
  3 Christensen, Anders       SO Hudson                          2:11.41  
  4 Frechette, Greg           FR Hudson                          2:18.03  
  5 Kelly, Jake               FR Hastings                        2:21.25  
  6 Yandrasits, Domingo       SR Hastings                        2:21.49  
  7 Meyer, Sam                SO Henry Sibley                    2:22.11  
  8 Weiland, Christian        SO Hastings                        2:24.67  
  9 Clark, Donald             FR Hudson                          2:28.30  
 10 Osman, Mohamed            JR Hastings                        2:28.68  
 11 Knott, Brigam             FR Hudson                          2:30.70  
 12 Michienzi, Tyler          SO Henry Sibley                    2:36.38  
 13 Johnson, Andrew           FR Hudson                          2:39.46  
 14 Wright, Aaron             FR Hudson                          2:44.17  
 15 Breaker, henry            FR Hudson                          3:03.61  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tipp, Angela              SR Hudson                            26.23   1 
  2 Ogunrinde, Temi           FR Park Cottage                      26.82   1 
  3 Kehoe, Sarah                 Hudson                            28.11   1 
  4 Bohlig, Emily             JR Henry Sibley                      29.68   1 
  5 McKenzie, Kelly           FR Park Cottage                      29.85   2 
  6 Clothier, Bailey          FR Hastings                          30.06   1 
  7 Schutt, Jenny             FR Hastings                          30.18   2 
  8 Griffin, Kianna              Park Cottage                      30.56   3 
  9 Engstrom, Taylor          FR Hastings                          30.84   3 
 10 Nimely, Abigail              Park Cottage                      30.90   1 
 11 Rohde, Maddy              FR Hudson                            31.08   3 
 12 Kneen, Sophia             SR Hastings                          31.12   3 
 13 Larson, Bailey            FR Henry Sibley                      31.41   1 
 14 Wiley, Kiki               JR Henry Sibley                      31.47   2 
 15 Knoke, Racheal            JR Hudson                            31.82   1 
 16 Schluessler, Aren         FR Hastings                          32.05   3 
 17 Connell, Anna             FR Hastings                          32.28   2 
 18 Smith, Kali               FR Hastings                          32.37   2 
 19 Rivet, Kailianna          SR Hastings                          32.76   1 
 20 Morris, Maureen           SO Park Cottage                      33.11   3 
 21 Hernlem, Whitney          FR Hastings                          33.80   2 
 22 Brekke, Maddie            SO Hudson                            35.13   2 
 23 Ross, Leah                FR Hudson                            35.53   3 
 24 Orta, Jacqui              JR Hudson                            36.36   2 
 25 Carlson, Erin             FR Hudson                            38.93   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wills, Bobby              SR Henry Sibley                      23.80   1 
  2 Malecha, Tucker           JR Hudson                            23.96   1 
  3 Kimmes, Dustin            JR Hastings                          24.56   1 
  4 Saccoman, Spencer         JR Hastings                          24.84   1 
  5 D'Andrea, Brandon         SO Hudson                            24.94   4 
  6 Jorgenson, Nicholas       SO Hudson                            25.08   1 
  7 Burr, Brian               SO Hastings                          25.23   2 
  8 Anderson, Chris           SR Hastings                          25.45   2 
  9 Johnson, Julius           SO Henry Sibley                      25.55   1 
 10 Buggs, Noah               SO Hastings                          25.60   1 
 11 Kirkpatrick, Erik         SR Hudson                            25.72   1 
 12 Hernandez, David          JR Hudson                            25.72   4 
 13 Tiedman, Charles          JR Henry Sibley                      25.76   4 
 14 McCarthy, Brandon         FR Hastings                          25.98   2 
 15 Stein, Aaron              FR Hudson                            25.99   4 
 16 Martin, Tyrell            SR Henry Sibley                      26.32   4 
 17 Leehe, Brendan            SO Hudson                            26.51   3 
 18 Monical, Michael          JR Hudson                            26.57   2 
 19 Bennet, Nate              FR Hudson                            26.94   2 
 20 Lokken, Garret            SR Hudson                            27.09   3 
 21 Rosenberger, Alec         SO Henry Sibley                      27.31   2 
 22 Wiese, Alex               SO Hastings                          27.39   3 
 23 Mathison, Chad            JR Hudson                            27.88   2 
 24 Adan, Abdi                FR Henry Sibley                      27.89   1 
 25 Johnson, Jared            FR Hudson                            27.98   4 
 26 Solis-Vasquez, Erik       FR Henry Sibley                      28.07   2 
 27 Battah, Morrad            FR Hudson                            28.08   4 
 28 Widmyer, Ryan             FR Hudson                            28.09   3 
 29 Wareham, Sam              SO Henry Sibley                      28.26   4 
 30 Kuckler, Matt             SO Henry Sibley                      28.39   2 
 31 Iverson, Matthew          SR Hudson                            28.89   3 
 32 Weginer, Greg             SR Hudson                            29.07   3 
 33 Behny, Tory               SO Hastings                          29.41   3 
 34 Lewison, Cody             SO Hastings                          30.22   3 
 35 Smith, Graham             FR Henry Sibley                      30.74   3 
 36 Amoako, Phillip           FR Henry Sibley                      32.00   4 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Olsen, Alicia             SO Henry Sibley                   12:39.39  
  2 Strandberg, Bri           SO Hastings                       13:18.58  
  3 Latterell, Sydney         FR Henry Sibley                   13:48.38  
  4 Robers, Mikki             SO Hudson                         14:19.42  
  5 Allie, Shannon            FR Henry Sibley                   15:07.38  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Taylor           SR Hudson                         10:17.36  
  2 Barrera, Cruz             JR Henry Sibley                   10:22.56  
  3 Rosno, Mark               JR Henry Sibley                   10:51.20  
  4 Starr, Grant              SO Hudson                         11:01.88  
  5 Human, Lukas              SO Hastings                       11:02.15  
  6 Smith, Colby              FR Hastings                       11:14.94  
  7 Kane, Alex                SO Hastings                       11:22.12  
  8 Tarrant, Riley            JR Hastings                       11:24.71  
  9 Kellogg, Lucas            SR Henry Sibley                   11:38.12  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henry Sibley                                                 4:21.38  
  2 Hudson                                                       4:24.58  
  3 Park Cottage Grove                                           4:38.06  
  4 Hudson  'B'                                                 x4:52.72  
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                                       3:38.67  
  2 Hastings                                                     3:43.93  
  3 Hudson  'B'                                                 x3:50.17  
  4 Henry Sibley                                                 3:55.94  
  5 Hastings  'B'                                               x4:00.02  
  6 Henry Sibley  'B'                                           x4:05.51  
  7 Henry Sibley  'C'                                           x4:08.91  
  8 Henry Sibley  'D'                                           x4:25.68  
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huneke, Brittney          SR Hastings                        4-08.00  
  1 Hesse, Ruth               JR Henry Sibley                    4-08.00  
  3 Harrell, Martha           JR Hudson                          4-06.00  
  3 Hollar, Nicole            SO Hastings                        4-06.00  
  5 Zurn, McKay               SO Park Cottage                    4-04.00  
  5 Pierce, Kelsey            SR Hudson                          4-04.00  
  5 Fasbender, Courtney       FR Hastings                        4-04.00  
  8 McCampbell, Val           SR Henry Sibley                    4-02.00  
  8 Theisen, Whitney          SR Hudson                          4-02.00  
  8 Wilen, Anna               JR Hudson                          4-02.00  
  8 Kneen, Johannah           SO Hastings                        4-02.00  
  8 Banks, Karen                 Park Cottage                    4-02.00  
  8 Wiley, Kiki               JR Henry Sibley                    4-02.00  
  8 Kilgore, Kathryn             Park Cottage                    4-02.00  
 15 Hamer, Anna               JR Henry Sibley                    4-00.00  
 15 Knight, Bailey            SO Hudson                          4-00.00  
 15 Laabs, Nicole                Park Cottage                    4-00.00  
 -- Schimek, Maria            JR Park Cottage                         NH  
 -- Walseth, Marissa             Park Cottage                         NH  
 -- Detzler, Marea            FR Park Cottage                         NH  
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lubinski, Nicholas        SR Hudson                          5-10.00  
  2 McCreary, Dre             SR Henry Sibley                    5-08.00  
  3 Grant, Dante              JR Henry Sibley                    5-06.00  
  3 Schramm, Ryan             FR Hudson                          5-06.00  
  5 Smrcina, Tyler            JR Hudson                          5-04.00  
  5 Ryberg, Caleb             SR Hudson                          5-04.00  
  5 Kane, Alex                SO Hastings                        5-04.00  
  8 Solem, Tyler              FR Henry Sibley                    5-02.00  
  8 Kelly, Dan                SO Hudson                          5-02.00  
  8 Harris, Dashaun           JR Hastings                        5-02.00  
 11 Martin, Tyrell            SR Henry Sibley                    5-00.00  
 -- McCarthy, Brandon         FR Hastings                             NH  
 -- Lynch, Devin              FR Henry Sibley                         NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fall, Casey               JR Hudson                          9-00.00  
  2 Pilgrim-Rukovin, Nel      SR Henry Sibley                    8-06.00  
  3 Daulton, McKenna          FR Hudson                          8-00.00  
  3 Krier, Sarah              SO Hudson                          8-00.00  
  5 Klimek, Mackenzie         SR Hastings                        7-00.00  
  5 Pierce, Kelsey            SR Hudson                          7-00.00  
  5 Bresnahan, Megan             Park Cottage                    7-00.00  
  8 Tulibaski, Kiah           SO Hudson                          6-06.00  
  8 Kennedy, Kaelie              Park Cottage                    6-06.00  
  8 Hartzell, Shannon         JR Hudson                          6-06.00  
 11 Johnson, Samantha            Park Cottage                    6-00.00  
 -- Zappa, Maria               7 Hastings                             NH  
 -- Duong, Tiffany            FR Hastings                             NH  
 -- LaBrosse, Sarah           FR Park Cottage                         NH  
 -- Douglas, Julia            FR Hudson                               NH  
 -- Hughes, Sam                7 Hastings                             NH  
 
Event 28  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Congdon, Michael          SR Hudson                         12-00.00  
  2 Lucking, Trevor           SR Hastings                       11-00.00  
  2 Stricker, Brett           SR Hastings                       11-00.00  
  2 Dwyer, Gabriel            SR Hudson                         11-00.00  
  5 Gove, Daniel              JR Hastings                       10-00.00  
  5 Matheson, Joey            JR Henry Sibley                   10-00.00  
  5 Daulton, Ryan             SO Hudson                         10-00.00  
  5 Rachuy, Jacob             JR Hastings                       10-00.00  
  5 Macswain, Walker          SR Hudson                         10-00.00  
 10 O'Leary, Jack             JR Henry Sibley                    9-00.00  
 10 Hernandez, David          JR Hudson                          9-00.00  
 10 Millett, Thomas              Hudson                          9-00.00  
 10 Johnson, Hunter           SR Henry Sibley                    9-00.00  
 10 Zappa, Tim                JR Hastings                        9-00.00  
 15 Blesi, Dustin             JR Hastings                        8-06.00  
 15 Evansen, Wes              FR Hastings                        8-06.00  
 15 Concepcion, Pocholo       JR Hudson                          8-06.00  
 15 Rachuy, Bryan             FR Hastings                        8-06.00  
 19 Harper, James             SO Hastings                        7-06.00  
 19 Winspear, Dalton          SR Henry Sibley                    7-06.00  
 19 Spitzack, Jake            FR Hastings                        7-06.00  
 -- Stensland, Alexander         Hastings                             NH  
 -- Sieh, Brandon             FR Hastings                             NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaBrosse, Sarah           FR Park Cottage                   14-11.00  
  2 Krammer, Kaleigh          SR Henry Sibley                   14-04.00  
  3 Tulloch, Kasondra            Park Cottage                   14-02.00  
  3 Viaysone, amanda          JR Henry Sibley                   14-02.00  
  5 Daulton, McKenna          FR Hudson                         13-08.00  
  5 Krier, Sarah              SO Hudson                         13-08.00  
  7 Theisen, Whitney          SR Hudson                         13-07.00  
  8 Armbrost, Courtney        JR Henry Sibley                   13-04.00  
  8 Kling, Briana             FR Hudson                         13-04.00  
 10 Bresnahan, Megan             Park Cottage                   13-03.00  
 10 Knight, Bailey            SO Hudson                         13-03.00  
 12 Kopp, Kaylee              FR Hastings                       13-02.00  
 12 Ross, Hannah              SO Hudson                         13-02.00  
 14 Pilgrim-Rukovin, Nel      SR Henry Sibley                   13-00.00  
 15 Clothier, Bailey          FR Hastings                       12-11.00  
 16 Wilen, Anna               JR Hudson                         12-07.00  
 17 Alleman, Bailey           JR Hastings                       12-05.00  
 18 Boetcher, Abby            JR Hastings                       12-02.00  
 18 Shepherd, Morgan          FR Hastings                       12-02.00  
 20 Hines, Rissy              FR Hudson                         12-00.00  
 21 Brekke, Maddie            SO Hudson                         11-09.00  
 21 Boyanova, Dayana          SO Park Cottage                   11-09.00  
 23 Koudelka, Katelin         FR Hastings                       11-07.00  
 24 Schank, Morgan               Park Cottage                   11-06.00  
 25 Connell, Anna             FR Hastings                       10-10.00  
 26 Ross, Leah                FR Hudson                         10-05.00  
 27 Dominguez, Marina            Park Cottage                    9-04.00  
 -- Bauer, Nicole             FR Hastings                             ND  
 -- Cardenas, Jazmine            Park Cottage                         ND  
 -- Head, Anna                SO Hudson                               ND  
 -- Hall, Hannah                 Park Cottage                         ND  
 -- Martin, Elise             FR Hudson                               ND  
 -- Carlson, Erin             FR Hudson                               ND  
 -- Meyer, Emily              SO Hudson                               ND  
 
Event 30  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lubinski, Nicholas        SR Hudson                         20-02.00  
  2 Decamp, Ryan              JR Hudson                         18-08.00  
  3 Ryberg, Caleb             SR Hudson                         17-11.00  
  4 Kirkpatrick, Erik         SR Hudson                         17-07.00  
  5 McCreary, Dre             SR Henry Sibley                   17-05.00  
  6 Jorgenson, Nicholas       SO Hudson                         17-00.00  
  6 Ducharme, Brett           JR Hudson                         17-00.00  
  6 McCarthy, Brandon         FR Hastings                       17-00.00  
  9 Hernandez, David          JR Hudson                         16-09.00  
 10 Westphal, Brendan         FR Hudson                         16-07.00  
 11 Johnson, Julius           SO Henry Sibley                   16-01.00  
 12 Congdon, Michael          SR Hudson                         15-05.00  
 13 Daulton, Ryan             SO Hudson                         15-04.00  
 14 Clark, Donald             FR Hudson                         14-10.00  
 15 mattson, david            JR Hudson                         14-03.00  
 16 Concepcion, Lorenzo       FR Hudson                         13-10.00  
 17 Schorzman, Alex           SO Hastings                       13-06.00  
 18 Blesi, Dustin             JR Hastings                       13-04.00  
 19 Huser, Brad               SR Hudson                         13-01.00  
 20 Benson, Kenny             SO Hastings                       11-05.00  
 21 Entezarian, Parsa         FR Hudson                         11-04.00  
 -- Kelly, Joe                SO Hudson                               ND  
 -- Evansen, Wes              FR Hastings                             ND  
 -- Green, Jesse              SO Hastings                             ND  
 -- Wright, Anthony           FR Henry Sibley                         ND  
 -- Harper, James             SO Hastings                             ND  
 
Event 31  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaBrosse, Sarah           FR Park Cottage                   33-01.00  
  2 Tulloch, Kasondra            Park Cottage                   30-06.00  
  3 Knight, Bailey            SO Hudson                         29-11.00  
  4 Theisen, Whitney          SR Hudson                         29-04.00  
  5 Kopp, Kaylee              FR Hastings                       28-07.00  
  6 Clothier, Bailey          FR Hastings                       27-02.00  
  7 Boyanova, Dayana          SO Park Cottage                   27-00.00  
  8 Boetcher, Abby            JR Hastings                       26-08.00  
  9 Wilen, Anna               JR Hudson                         26-03.00  
 10 Schank, Morgan               Park Cottage                   25-09.00  
 11 Koudelka, Katelin         FR Hastings                       25-08.00  
 -- Bohlig, Emily             JR Henry Sibley                         ND  
 -- Bresnahan, Megan             Park Cottage                         ND  
 -- Ross, Leah                FR Hudson                               ND  
 
Event 32  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lubinski, Nicholas        SR Hudson                         43-07.00  
  2 McCreary, Dre             SR Henry Sibley                   40-10.00  
  3 Harris, Dashaun           JR Hastings                       39-06.00  
  4 Kelly, Joe                SO Hudson                         38-03.00  
  5 Ryberg, Caleb             SR Hudson                         36-03.00  
  6 Matheson, Joey            JR Henry Sibley                   35-00.00  
  7 Lowe-Balcomb, De'Aundre   SO Henry Sibley                   34-05.00  
  8 Hernandez, David          JR Hudson                         34-04.00  
  9 Green, Jesse              SO Hastings                       33-09.00  
 10 Schramm, Ryan             FR Hudson                         33-08.00  
 11 Wareham, Sam              SO Henry Sibley                   33-04.00  
 12 Evansen, Wes              FR Hastings                       32-07.00  
 13 Westphal, Brendan         FR Hudson                         32-04.00  
 14 Wright, Anthony           FR Henry Sibley                   30-06.50  
 15 mattson, david            JR Hudson                         29-03.00  
 -- Decamp, Ryan              JR Hudson                               ND  
 
Event 33  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie          SR Hudson                        103-04.50  
  2 Koltveit, Jerrilynn          Park Cottage                  101-09.50  
  3 Sikich, Tessa                Park Cottage                      95-05  
  4 Akey, Ashley              JR Hudson                            92-06  
  5 Gangl, Jill               SR Henry Sibley                      87-06  
  6 Martin, Hanah             SO Hastings                       82-09.50  
  7 Berube, Alea                 Park Cottage                   81-09.50  
  8 Steffen, Taylor           SO Hudson                         79-05.50  
  9 Church, Becky             SO Hastings                       72-08.50  
 10 Steffens, Kirby           SO Henry Sibley                      69-07  
 11 Johnson-Hug, Fern            Park Cottage                      68-03  
 12 Hinderschield, Sierra     SO Henry Sibley                   67-09.50  
 13 Hamer, Anna               JR Henry Sibley                   67-06.50  
 14 Alonso-Dallum, Angelli       Park Cottage                   66-09.50  
 15 Hesse, Ruth               JR Henry Sibley                      65-09  
 16 Gerads, Mackenzie         FR Hudson                         63-09.50  
 17 Barnhart, Ellen              Park Cottage                   63-05.50  
 17 Malin, Jessie                Park Cottage                   63-05.50  
 19 Johnson, Samantha            Park Cottage                   61-08.50  
 20 Hedlund, Ashley           SO Hastings                          60-00  
 21 Johnson, Tasha            JR Henry Sibley                      55-04  
 22 Werthauser, Morgan        JR Henry Sibley                   53-09.50  
 23 Tako, Tierra              FR Henry Sibley                      52-06  
 24 Eggert, Alex              SO Hastings                       51-08.50  
 25 Eli, Grace                SO Henry Sibley                   50-08.50  
 26 Sorenson, Courtney        FR Park Cottage                      48-04  
 27 Schwartz, Hannah           8 Park Cottage                   41-04.50  
 28 Koonce, Bobbie            FR Hastings                          26-09  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knight, Ethan             SR Henry Sibley                     136-01  
  2 Titera, Tony              SR Hudson                        135-10.50  
  3 Caffin, Bryan             SO Hudson                           117-04  
  4 Hartung, Aaron            SR Hudson                        114-02.50  
  5 Gomes, Ben                SO Hastings                      104-04.50  
  6 Harris, Dashaun           JR Hastings                         103-01  
  7 Spangenberg, Joshua       SR Hudson                        102-03.50  
  8 Ledezma, Rodolfo          JR Henry Sibley                      98-06  
  9 Custard, Tyler            JR Henry Sibley                      91-02  
 10 Wusterbarth, Luke         SR Hudson                         89-05.50  
 11 Yang, Randy               JR Hudson                            87-07  
 12 Poling, Connor            SO Hudson                            83-09  
 13 Hicks, Sam                JR Hastings                          83-04  
 14 Kelly, Jake               FR Hastings                       81-08.50  
 15 Ferguson, Mac             SO Henry Sibley                      80-01  
 16 Cerda, Rico               SR Henry Sibley                      78-09  
 17 Godbout, Beau             FR Hudson                            76-09  
 18 Johnson, Mathew           FR Hudson                            75-04  
 19 Behny, Tory               SO Hastings                       73-03.50  
 20 Buggs, Noah               SO Hastings                          73-03  
 21 Reams, Broadrick          JR Hudson                         72-01.50  
 22 Dickerson, Le'Sean        FR Henry Sibley                      71-09  
 23 Magnuson, Brian           FR Hudson                            68-00  
 24 Jones, Cody               JR Hastings                       63-00.50  
 25 Mata, Oscar               JR Henry Sibley                      61-08  
 26 Wiechmann, Lewis          FR Hudson                            60-07  
 
Event 35  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie          SR Hudson                         41-11.00  
  2 Steffen, Taylor           SO Hudson                         35-08.50  
  3 Akey, Ashley              JR Hudson                         35-06.00  
  4 Koltveit, Jerrilynn          Park Cottage                   32-09.50  
  5 Gangl, Jill               SR Henry Sibley                   31-10.00  
  6 Johnson-Hug, Fern            Park Cottage                   27-08.50  
  7 Sikich, Tessa                Park Cottage                   27-08.00  
  8 Malin, Jessie                Park Cottage                   27-07.00  
  8 Alonso-Dallum, Angelli       Park Cottage                   27-07.00  
 10 Berube, Alea                 Park Cottage                   25-08.50  
 11 Hesse, Ruth               JR Henry Sibley                   24-01.00  
 12 Hinderschield, Sierra     SO Henry Sibley                   24-00.00  
 12 Steffens, Kirby           SO Henry Sibley                   24-00.00  
 12 Johnson, Tasha            JR Henry Sibley                   24-00.00  
 15 Schwartz, Hannah           8 Park Cottage                   23-04.00  
 16 Eli, Grace                SO Henry Sibley                   23-00.00  
 17 Gerads, Mackenzie         FR Hudson                         22-09.50  
 18 Hedlund, Ashley           SO Hastings                       21-10.00  
 19 Tako, Tierra              FR Henry Sibley                   21-01.00  
 20 Barnhart, Ellen              Park Cottage                   20-07.50  
 21 Sorenson, Courtney        FR Park Cottage                   18-11.50  
 22 Koonce, Bobbie            FR Hastings                       13-00.50  
 
Event 36  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knight, Ethan             SR Henry Sibley                   52-10.50  
  2 Caffin, Bryan             SO Hudson                         47-00.50  
  3 Titera, Tony              SR Hudson                         39-02.50  
  4 Hartung, Aaron            SR Hudson                         37-11.50  
  5 Treise, Theodore          SO Hudson                         35-08.00  
  6 Custard, Tyler            JR Henry Sibley                   35-06.50  
  7 Spangenberg, Joshua       SR Hudson                         35-00.00  
  8 Ledezma, Rodolfo          JR Henry Sibley                   34-11.50  
  9 Johnson, Jared            FR Hudson                         34-11.00  
 10 Gomes, Ben                SO Hastings                       34-04.50  
 11 Hicks, Sam                JR Hastings                       33-09.00  
 12 Poling, Connor            SO Hudson                         33-04.00  
 13 Yang, Randy               JR Hudson                         33-03.00  
 14 Harris, Dashaun           JR Hastings                       32-07.50  
 15 Cerda, Rico               SR Henry Sibley                   32-05.50  
 16 Behny, Tory               SO Hastings                       31-01.00  
 17 Ferguson, Mac             SO Henry Sibley                   31-00.50  
 18 Widmyer, Ryan             FR Hudson                         30-00.00  
 19 Johnson, Mathew           FR Hudson                         29-10.00  
 20 Buggs, Noah               SO Hastings                       29-06.50  
 21 Ryberg, Caleb             SR Hudson                         29-06.00  
 21 Reams, Broadrick          JR Hudson                         29-06.00  
 23 Mata, Oscar               JR Henry Sibley                   29-02.00  
 24 Dickerson, Le'Sean        FR Henry Sibley                   29-01.00  
 25 Huser, Brad               SR Hudson                         28-06.00  
 26 Wiechmann, Lewis          FR Hudson                         26-05.50  
 27 Jones, Cody               JR Hastings                       25-10.00  
 28 Magnuson, Brian           FR Hudson                         25-03.50