Licensed to Homestead High School                         Hy-Tek's Meet Manager
                    North Shore Conference Meet - 3/31/2011                    
                        Hosted by Homestead High School                        
                                   3/31/2011                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Savitch, Marissa             Homestead                 7.56   4   10  
  2 Grange, Sara                 Grafton                   7.60   4    8  
  3 Brown, Tierra                Milwaukee Lu              7.70   4    6  
  4 Schad, Alex                  Milwaukee Lu              7.73   4    5  
  5 Schreiner, Emily             Grafton                   7.86   4    4  
  6 Mitchell, Monica             Whitefish Ba              7.93   3    3  
  7 Kim, Nawoo                   Whitefish Ba              8.01   2    2  
  8 Bednarczyk, Anna             Whitefish Ba              8.03   3    0.5
  8 Hampton, Charese             Milwaukee Lu              8.03   1    0.5
 10 Gayle, Melinda               Homestead                 8.06   3 
 11 Laubenheimer, Bethany        Germantown                8.07   3 
 12 Chmiel, Britanie             Homestead                 8.10   3 
 13 Martin, Jnana                Nicolet                   8.16   4 
 14 Anderson, Meg                Cedarburg                 8.25   3 
 15 Sigler, Bobbie Jo            Cedarburg                 8.34   2 
 16 Drake, Chantel               Nicolet                   8.37   2 
 17 Von Buddenbrock, Julia       Port Washing              8.38   2 
 18 Witte, Grace                 Cedarburg                 8.43   1 
 19 Smith, Kristen               Port Washing              8.45   2 
 20 Lau, Veronika                Germantown                8.73   1 
 -- Goyette, Claire              Nicolet                     DQ   2 
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Savitch, Marissa             Homestead                 8.34   2   10  
  2 Anderson, Meg                Cedarburg                 9.56   2    8  
  3 Yang, Sofie                  Whitefish Ba              9.72   2    6  
  4 Ellis, Jennifer              Germantown                9.76   2    5  
  5 Gassner, Sammie              Germantown               10.02   2    4  
  6 Ziesemer, Megan              Homestead                10.13   1    3  
  7 Edmonds, Taylor              Germantown               10.22   2    2  
  8 Neiman, Katie                Cedarburg                10.41   1    1  
  9 Jeninga, Emily               Milwaukee Lu             11.68   1 
 10 Watkins, Jayda               Whitefish Ba             12.51   1 
 11 Searcy, Savanna              Milwaukee Lu             12.68   1 
 
Event 5  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vicker, Kenzie               Whitefish Ba           5:24.14    10  
  2 Holtz, Lauren                Homestead              5:34.05     8  
  3 Benkley, Bianca              Port Washing           5:34.42     6  
  4 Bauer, Mackenzie             Cedarburg              5:38.51     5  
  5 Dillon, Caitlin              Germantown             5:47.96     4  
  6 Frank, Meredith              Homestead              6:00.99     3  
  7 Wirkus, Jenna                Whitefish Ba           6:09.02     2  
  8 Karrels, Jamie               Grafton                6:13.74     1  
  9 Durr, Kirsten                Milwaukee Lu           6:14.97  
 10 Radewahn, Sarah              Milwaukee Lu           6:22.16  
 11 Maling, Kristen              Nicolet                6:28.27  
 12 Dykstra, Grace               Nicolet                6:40.93  
 13 Pigeon, Emma                 Cedarburg              6:41.30  
 
Event 9  Girls 4x160 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milwaukee Lutheran                                  1:31.02   1   10  
  2 Whitefish Bay                                       1:31.14   1    8  
  3 Grafton                                             1:32.29   3    6  
  4 Cedarburg                                           1:34.49   2    4  
  5 Homestead                                           1:35.26   3    2  
  6 Port Washington                                     1:35.81   2    1  
  7 Nicolet                                             1:39.22   3 
 
Event 11  Girls 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greisch, Payton              Port Washing           1:04.80   3   10  
  2 Holtz, Alex                  Homestead              1:05.74   3    8  
  3 Gassner, Sammie              Germantown             1:07.22   3    6  
  4 Sapiro, Allison              Milwaukee Lu           1:07.38   2    5  
  5 Reed, Kelsey                 Whitefish Ba           1:08.96   2    4  
  6 Sapiro, Emma                 Milwaukee Lu           1:09.92   1    3  
  7 Doedens, Kelly               Cedarburg              1:11.16   3    2  
  8 Held, Erin                   Homestead              1:11.70   2    1  
  9 Saffold, Amara               Nicolet                1:12.64   1 
 10 Schumacher, Nicole           Germantown             1:12.72   1 
 -- Cain, Sharmayne              Milwaukee Lu                DQ   1 
 -- Sigh, Ysaye                  Whitefish Ba                DQ   2 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holtz, Lauren                Homestead              2:26.90    10  
  2 Spiroff, Ally                Whitefish Ba           2:28.32     8  
  3 Bauer, Mackenzie             Cedarburg              2:36.51     6  
  4 Brown, Andrea                Germantown             2:36.79     5  
  5 Rossi, Kristina              Port Washing           2:38.53     4  
  6 Coffey, Sara                 Whitefish Ba           2:39.16     3  
  7 Stolz, Maggie                Homestead              2:39.80     2  
  8 Frank, Meredith              Homestead              2:43.10     1  
  9 Pawlak, Megan                Grafton                2:43.40  
 10 Blegen, Alana                Whitefish Ba           2:44.20  
 11 Pigg, Tiffany                Nicolet                2:47.42  
 12 Knapp, Hannah                Germantown             2:48.59  
 13 Radewahn, Sarah              Milwaukee Lu           2:49.09  
 14 Siegl, Michelle              Germantown             2:50.39  
 15 Durr, Kirsten                Milwaukee Lu           2:52.26  
 16 Karrels, Jamie               Grafton                2:54.03  
 17 Ogutu, Sarah                 Nicolet                2:58.29  
 18 Volkmann, Emily              Grafton                2:58.72  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Grange, Sara                 Grafton                  27.70   6   10  
  2 Brown, Tierra                Milwaukee Lu             27.77   6    8  
  3 Vicker, Mady                 Whitefish Ba             28.60   5    6  
  4 Caputa, Monica               Homestead                28.85   4    5  
  5 Hampton, Charese             Milwaukee Lu             29.09   3    4  
  6 Schreiner, Emily             Grafton                  29.13   3    3  
  7 Martin, Jnana                Nicolet                  29.50   6    2  
  8 Kelly, Kacie                 Homestead                29.66   5    1  
  9 Reed, Kelsey                 Whitefish Ba             29.71   5 
 10 Mitchell, Monica             Whitefish Ba             29.75   4 
 11 Goyette, Claire              Nicolet                  30.00   4 
 12 Witte, Grace                 Cedarburg                30.34   3 
 13 Smith, Lindsey               Milwaukee Lu             30.57   1 
 14 Sigler, Bobbie Jo            Cedarburg                30.82   2 
 15 Smith, Kristen               Port Washing             31.73   1 
 16 Lau, Veronika                Germantown               32.77   1 
 17 Garner, Toni                 Nicolet                  33.66   2 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milwaukee Lutheran                                  4:30.47   1   10  
  2 Germantown                                          4:32.18   2    8  
  3 Homestead                                           4:33.66   2    6  
  4 Port Washington                                     4:38.64   1    4  
  5 Whitefish Bay                                       4:39.20   2    2  
  6 Cedarburg                                           4:46.64   1    1  
  7 Grafton                                             4:47.44   1 
  8 Nicolet                                             5:08.52   2 
 
Event 22  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carroll, Frankie             Whitefish Ba           5-00.00    10  
  2 Graham, Shelby               Cedarburg              4-10.00     8  
  3 Bronson, Gaby                Nicolet                4-10.00     6  
  4 Grange, Sara                 Grafton                4-08.00     5  
  5 Pierringer, Anna             Port Washing           4-08.00     3.5
  5 Kuske, Beth                  Germantown             4-08.00     3.5
  7 Lynch, Kelly                 Cedarburg              4-06.00     2  
  8 Sigh, Ysaye                  Whitefish Ba           4-06.00     1  
  9 Charles, Kim                 Nicolet                4-06.00  
 10 Rozell, Megan                Homestead              4-04.00  
 10 Cullen, Katie                Homestead              4-04.00  
 10 Greisch, Sydney              Port Washing           4-04.00  
 10 Hall, Kelsie                 Cedarburg              4-04.00  
 10 Goyette, Claire              Nicolet                4-04.00  
 10 Jeninga, Emily               Milwaukee Lu           4-04.00  
 10 Searcy, Savanna              Milwaukee Lu           4-04.00  
 
Event 24  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles, Kim                 Nicolet                9-03.00    10  
  2 O'Rourke, Allison            Cedarburg              8-00.00     8  
  3 Kim, Nawoo                   Whitefish Ba           8-00.00     6  
  4 Lebrun, Laura                Nicolet                8-00.00     5  
  5 Ball, Catie                  Cedarburg              7-06.00     4  
  6 Yang, Sofie                  Whitefish Ba           7-00.00     2.5
  6 Davis, Gwen                  Nicolet                7-00.00     2.5
  8 Guetzke, Alyssa              Homestead              7-00.00     1  
  9 Tracy, Elyssa                Homestead              6-06.00  
 10 Gibb, Lori                   Cedarburg              6-00.00  
 
Event 26  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Savitch, Marissa             Homestead             17-11.50    10  
  2 Schad, Alex                  Milwaukee Lu          17-11.00     8  
  3 Laubenheimer, Bethany        Germantown            16-00.50     6  
  4 Bednarczyk, Anna             Whitefish Ba          15-11.50     5  
  5 Hall, Kelsie                 Cedarburg             15-09.50     4  
  6 Kuske, Beth                  Germantown            15-07.00     3  
  7 Kelly, Kacie                 Homestead             15-03.00     2  
  8 Yang, Sofie                  Whitefish Ba          15-03.00     1  
  9 Von Buddenbrock, Julia       Port Washing          15-01.00  
 10 Martin, Jnana                Nicolet               14-00.00  
 11 Caputa, Monica               Homestead             13-09.75  
 12 Smith, Lindsey               Milwaukee Lu          13-06.25  
 13 McIlree, Kayla               Port Washing          13-04.50  
 14 Doughman, Haley              Cedarburg             13-03.00  
 15 Du Plesis, Kindia            Nicolet               12-03.50  
 
Event 28  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vicker, Kenzie               Whitefish Ba          11:56.14    10  
  2 Bauer, Haley                 Cedarburg             12:02.39     8  
  3 Seer, Diana                  Port Washing          12:42.89     6  
  4 Kotecki, Abby                Port Washing          13:11.53     5  
  5 Lewis, Helen                 Homestead             13:20.92     4  
  6 Brown, Tenley                Whitefish Ba          13:22.17     3  
  7 Pankow, Lauren               Milwaukee Lu          13:42.75     2  
  8 Kirchner, Erin               Homestead             14:07.00     1  
  9 Erl, Hannah                  Milwaukee Lu          14:26.14  
 10 Okruszynski, April           Germantown            14:41.71  
 11 Rhind, Lauren                Germantown            14:44.32  
 
Event 32  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bronson, Gaby                Nicolet               35-02.50    10  
  2 Trier, Marly                 Port Washing          33-09.50     8  
  3 Peck, Devon                  Nicolet               33-04.25     6  
  4 Asmondy, Melissa             Germantown            32-04.25     5  
  5 Burns, Jenna                 Homestead             31-06.75     4  
  6 LaDell, Lauren               Homestead             30-08.00     3  
  7 Tatum, Karli                 Milwaukee Lu          30-04.00     2  
  8 Turner, Katelyn              Germantown            30-03.00     1  
  9 Montaine, Emily              Grafton               28-10.75  
 10 Sprenger, Kerry              Cedarburg             28-03.75  
 11 Ellis, Adrionna              Milwaukee Lu          27-11.00  
 12 Anderson, Maggie             Whitefish Ba          27-09.00  
 13 Clayton, Julie               Milwaukee Lu          27-08.75  
 14 Albrecht, Jaci               Cedarburg             27-04.25  
 15 Heckert, Carina              Cedarburg             27-01.00  
 16 Carini, Sarah                Port Washing          26-05.00  
 17 Dziadowicz, Helena           Whitefish Ba          25-06.75  
 18 Smith, Samantha              Grafton               24-04.50  
 
Event 34  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitefish Bay                                      10:38.19    10  
  2 Milwaukee Lutheran                                 10:48.49     8  
  3 Port Washington                                    10:52.69     6  
  4 Homestead                                          11:02.65     4  
  5 Grafton                                            11:02.84     2  
  6 Germantown                                         11:10.43     1  
  7 Cedarburg                                          12:23.62  
  8 Nicolet                                            12:23.67  
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Whitefish Bay              103        2) Homestead                  99   
    3) Milwaukee Lutheran          71.50     4) Cedarburg                  61   
    5) Germantown                  53.50     5) Port Washington            53.50
    7) Nicolet                     41.50     8) Grafton                    39