Licensed to New Berlin West High School
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/22/2011 09:19 PM
                   Viking Co-Ed Varsity/JV Meet - 3/22/2011                    
                                New Berlin West                                
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Barbian, Danielle            Hamilton                7.30       7.25   2   6   
  2 Vanderhill, Chelsey          Waterford               7.50       7.52   2   4   
  3 Allen, Casey                 Hamilton                7.80       7.72   2   2   
  4 May, Robin                   Waterford               7.60       7.84   2   0.50
  4 Lunsford, Marissa            New Berlin W            7.60       7.84   2   0.50
  6 Arbeiter, Karis              New Berlin W            7.80       7.94   2 
  7 Holt, Aerial                 Menomonee Fa            8.10       8.00   1 
  8 Moy, Alyssa                  New Berlin W            7.90       8.12   1 
  9 Knurr, Valerie               Waterford               7.90       8.36   1 
 
Girls 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Burke, Shannon               Hamilton               27.10      29.76   3   6   
  2 Fischer, Cristina            New Berlin W           29.20      30.03   2   4   
  3 May, Samantha                Hamilton               27.10      30.11   3   2   
  4 Wargin, Katie                New Berlin W           30.00      30.82   2   1   
  5 Jahnke, Samantha             Waterford              31.00      31.27   1 
  6 Dvorak, Kristin              Waterford              30.90      31.83   1 
  7 Kinzer, Sandra               Waterford              31.90      32.27   1 
 
Girls 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Robertson, Mikayla           Menomonee Fa         1:00.00    1:02.05   2   6   
  2 Smalley, Katie               Menomonee Fa         1:04.00    1:04.87   2   4   
  3 Paulson, Ashlyn              Hamilton             1:07.00    1:11.06   2   2   
  4 Kinateder, Kayla             Waterford            1:08.20    1:14.69   1   1   
  5 Werner, Sarah                Hamilton             1:08.00    1:15.04   2 
  6 Pfankuch, Corey              Waterford            1:11.80    1:15.87   1 
  7 Wilfert, Taylor              Waterford            1:15.20    1:18.93   1 
 
Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Downs, Shannon               Hamilton             2:34.00    2:37.14    6   
  2 Olson, Kayla                 Waterford            2:37.00    2:39.93    4   
  3 Gilbreath, Jenny             Waterford            2:39.00    2:44.56    2   
  4 Birschbach, Erin             Menomonee Fa         2:44.00    2:47.98    1   
  5 Robles, Haley                New Berlin W         2:52.00    2:48.76  
  6 Jost, Hannah                 Waterford            2:48.00    2:49.05  
  7 Byzewski, Leah               Hamilton             2:38.00    2:50.47  
  8 Jaworski, Suzy               Menomonee Fa         2:53.00    2:54.59  
  9 Debriyn, Morgan              Menomonee Fa         2:58.00    2:55.38  
 10 Braunreiter, Melissa         Hamilton             2:51.00    2:57.43  
 
Girls 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pollari, Katie               Hamilton             6:10.00    5:56.00    6   
  2 Kozlowski, Brittany          New Berlin W         6:15.00    6:00.70    4   
  3 Fiorita, Rhea                Waterford            5:55.00    6:03.35    2   
  4 Jost, Hannah                 Waterford            6:00.00    6:07.34    1   
  5 Vinintainer, Cassie          Menomonee Fa         6:01.00    6:12.53  
  6 Hessler, Megan               Hamilton             6:10.00    6:20.29  
  7 Meidenbauer, Courtney        Hamilton             6:10.00    6:28.44  
  8 Buchanan, Angela             Waterford            6:10.00    6:42.08  
  9 Berens, Kassidy              New Berlin W         6:45.00    6:43.29  
 10 Pawley, Kerianne             Menomonee Fa         6:45.00    6:50.77  
 11 Dryer, Amber                 Menomonee Fa         7:00.00    6:50.82  
 
Girls 55 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Landergott, Jess             Hamilton                9.80       9.56   2   6   
  2 Gasper, Rebecca              New Berlin W            9.80       9.57   2   4   
  3 Wargin, Katie                New Berlin W           10.20       9.65   1   2   
  4 Lodl, Emma                   Menomonee Fa           10.00       9.90   2   1   
  5 Guerra, Erika                Hamilton               10.00       9.92   2 
  6 Pfankuch, Corey              Waterford               9.92      10.09   2 
  7 Muldrow, Diamond             Menomonee Fa           10.40      10.25   1 
  8 Herntiz, Cheyenne            Waterford               9.90      10.37   2 
  9 Neubauer, Holly              Waterford              10.30      10.56   1 
 10 Wanie, Alison                New Berlin W           11.00      11.31   1 
 
Girls 4x160 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton  'A'                                     1:25.00    1:27.68    6   
  2 Waterford  'A'                                    1:33.00    1:31.75    4   
  3 Menomonee Falls  'A'                              1:37.00    1:38.60    2   
 
Girls 4x240 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton  'A'                                     2:30.00    2:20.66    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              2:28.00    2:30.67    4   
  3 Waterford  'A'                                    2:20.00    2:32.14    2   
  4 New Berlin West  'A'                              2:35.00    2:32.93  
 
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    4:33.00    4:42.65    6   
  2 New Berlin West  'A'                              4:50.00    4:48.29    4   
  3 Hamilton  'A'                                     4:30.00    4:53.96    2   
 
Girls 4x800 Yard Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton  'A'                                    11:20.00   10:54.97    6   
  2 Waterford  'A'                                   10:50.00   10:55.25    4   
  3 New Berlin West  'A'                             12:00.00   11:42.75    2   
  4 Menomonee Falls  'A'                             11:30.00   11:49.37  
 
Girls High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baumgart, Taylor             Waterford            4-06.00    5-00.00    6   
  2 Troedson, Emelie             New Berlin W         4-10.00    4-10.00    4   
  3 Fuchs, Becca                 Menomonee Fa                    4-08.00    2   
  4 Herntiz, Cheyenne            Waterford            4-06.00   J4-08.00    1   
  5 Neubauer, Holly              Waterford            4-08.00    4-06.00  
  6 Precia, Haley                Menomonee Fa                   J4-06.00  
  7 Rupnow, Jess                 Hamilton             4-04.00   J4-06.00  
  8 Schneider, Erin              Menomonee Fa                    4-04.00  
  9 Richards, Kia                New Berlin W         4-06.00   J4-04.00  
 
Girls Pole Vault Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burke, Shannon               Hamilton             9-00.00    9-06.00    6   
  2 Grant, Nikki                 Waterford            8-00.00    8-06.00    4   
  3 Skrobis, Natalie             Waterford            7-00.00    7-06.00    2   
  4 Schneider, Erin              Menomonee Fa                   J7-06.00    0.50
  4 Destache, Jamie              Hamilton             8-00.00   J7-06.00    0.50
  6 Sandoval, Mari               Hamilton             7-00.00    7-00.00  
  7 Ewald, Alli                  Menomonee Fa                    6-00.00  
  7 Molnor, Madeline             Menomonee Fa                    6-00.00  
  9 Maki, Aly                    Waterford            6-00.00   J6-00.00  
 10 Maloney, Erin                New Berlin W         6-06.00   J6-00.00  
 11 Richards, Kia                New Berlin W         6-06.00    5-00.00  
 
Girls Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vanderhill, Chelsey          Waterford           16-05.00   16-04.50    6   
  2 Gilbreath, Jenny             Waterford           15-06.00   15-02.00    4   
  3 Wargin, Katie                New Berlin W        14-00.00   14-10.75    2   
  4 Dvorak, Kristin              Waterford           15-00.00   14-06.00    1   
  5 Holt, Aerial                 Menomonee Fa                   14-04.50  
  6 Jorgensen, Jackie            Menomonee Fa                   13-09.50  
  7 Allen, Casey                 Hamilton            13-00.00   12-03.00  
  8 May, Samantha                Hamilton            13-00.00   10-08.00  
 
Girls Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Destache, Jamie              Hamilton            33-00.00   32-09.00    6   
  2 Fuchs, Becca                 Menomonee Fa                   32-05.25    4   
  3 Dvorak, Kristin              Waterford           28-00.00   29-03.25    2   
  4 Lodl, Emma                   Menomonee Fa                   28-11.50    1   
  5 Herntiz, Cheyenne            Waterford           31-00.00   26-07.75  
  6 Liska, Ana                   New Berlin W        26-00.00   25-08.75  
  7 Pfankuch, Corey              Waterford           28-00.00   25-08.50  
 
Girls Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lunsford, Marissa            New Berlin W        30-00.00   28-07.00    6   
  2 Malchine, Stephanie          Waterford           29-00.00   28-05.00    4   
  3 Janusz, Jennifer             Hamilton            28-00.00   26-10.00    2   
  4 Moy, Alyssa                  New Berlin W        29-00.00   26-01.00    1   
  5 Wagner, Jessica              Waterford           27-00.00   25-10.50  
  6 Landergott, Jess             Hamilton            26-00.00   25-02.00  
  7 Neubauer, Katie              Waterford           28-00.00   23-05.00  
  8 Sansone, Ellen               Menomonee Fa                   22-10.00  
  9 Eichsteadt, Elizabeth        Hamilton            25-00.00   22-06.50  
 10 Schneider, Meghan            Menomonee Fa                   21-01.50  
 11 Reese, Summer                Menomonee Fa                   21-00.00  
 
Girls 55 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Maerzke, Maddy               Waterford               7.90       8.00   2   6   
  2 Geier, Sarah                 Waterford               8.60       8.40   2   4   
  3 Gordon, Taryn                Menomonee Fa            8.80       8.50   2   2   
  4 Maloney, Erin                New Berlin W            8.22       8.53   2   1   
  5 Green, Tori                  Menomonee Fa            8.80       8.64   2 
  6 Kinzer, Sandra               Waterford               8.70       8.69   2 
  7 Lewinski, Monica             Menomonee Fa            8.90       8.75   1 
  8 Leonardi, Caroline           Hamilton                9.00       8.84   1 
  9 Mrazek, Jessica              Hamilton                9.00       9.18   1 
 10 Gerber, Patricia             Hamilton                9.00       9.19   1 
 11 Behrendt, Ruthann            New Berlin W            9.00       9.79   1 
 
Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Erickson, Natalie            Waterford              33.80      32.31   2   6   
  2 Maggiori, Nicole             Hamilton               36.00      32.52   1   4   
  3 Wojtak, Danielle             Waterford              34.50      32.56   1   2   
  4 Seibak, Alyssa               Hamilton               36.00      32.90   1   1   
  5 Lange, Alison                New Berlin W           33.20      32.93   2 
  6 Perkins, Kelsey              Waterford              33.90      33.15   2 
  7 Hall, Bridgette              New Berlin W           33.00      33.37   3 
  8 Benz, Alex                   Menomonee Fa           30.40      33.83   3 
  9 Tarmann, Courtney            New Berlin W           32.00      34.37   3 
 
Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Koier, Katie                 Menomonee Fa         1:12.00    1:16.34   3   6   
  2 Thiemann, Inga               Menomonee Fa         1:18.00    1:17.46   1   4   
  3 Edson, Sarah                 Waterford            1:16.00    1:18.63   3   2   
  4 Wendlandt, Stephanie         Menomonee Fa         1:16.00    1:19.51   3   1   
  5 Dalton, Genevieve            Waterford            1:18.00    1:22.97   2 
  6 Keota-Pham, Kyoko            New Berlin W         1:17.00    1:29.11   2 
  7 Eichsteadt, Laura            Hamilton             1:18.00    1:51.09   2 
 
Girls 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schmidt, Estee               New Berlin W         3:06.00    2:53.83    6   
  2 Malchine, Shannon            Waterford            2:55.00    2:57.97    4   
  3 Hackstein, Emily             Waterford            2:55.00    3:02.19    2   
  4 Herrick, Carlie              New Berlin W         3:05.00    3:02.71    1   
  5 Wandsnider, Bethany          Hamilton             3:04.00    3:03.56  
  6 Butler, Amy                  Menomonee Fa         3:04.00    3:10.76  
  7 Erdmann, Kim                 Menomonee Fa         3:30.00    3:16.07  
  8 Luedtke, Theresa             Hamilton             3:11.00    3:22.87  
  9 Schallhorn, Tyne             Menomonee Fa         3:40.00    3:25.42  
 
Girls 1600 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ericson, Melissa             Waterford            7:25.00    7:02.09    6   
  2 Pittelkow, Lily              Waterford            7:35.00    7:12.47    4   
  3 Tanel, Emily                 New Berlin W         7:22.00    7:51.17    2   
 
Girls 55 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Grant, Nikki                 Waterford              10.00      10.76   2   6   
  2 Knox, Sarafina               Menomonee Fa           10.80      10.78   2   4   
  3 Turner, Leah                 Waterford              11.00      11.15   2   2   
  4 Benz, Alex                   Menomonee Fa           11.00      11.37   2   1   
  5 Kritter, Lauren              New Berlin W           12.00      11.79   1 
  6 Andrus, Erika                New Berlin W           12.00      11.85   1 
  7 Underwood, Ashley            New Berlin W           11.25      11.87   1 
  8 Bolz, Cassandra              Hamilton               11.20      11.93   1 
  9 Grygera, Jordan              Waterford              10.90      12.89   2 
 10 Thiemann, Inga               Menomonee Fa           11.00      16.19   2 
 
Girls 4x160 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    1:45.00    1:38.78    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              1:40.00    1:39.27    4   
  3 New Berlin West  'A'                              1:42.00    1:40.84    2   
  4 Hamilton  'A'                                     1:35.00    1:45.75  
 
Girls 4x240 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Menomonee Falls  'A'                              2:35.00    2:35.48    6   
  2 Hamilton  'A'                                     3:00.00    2:41.08    4   
  3 New Berlin West  'A'                              2:55.00    2:45.55    2   
  4 Waterford  'A'                                    2:45.00    2:59.66  
 
Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    5:00.00    4:57.15    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              5:10.00    5:09.29    4   
 
Girls 4x800 Yard Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                   11:30.00   11:57.20    6   
  2 Hamilton  'A'                                    12:30.00   12:25.12    4   
  3 New Berlin West  'A'                             13:00.00   13:11.46    2   
  4 Menomonee Falls  'A'                             12:50.00   13:47.05  
 
Girls High Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Molnor, Madeline             Menomonee Fa                    4-04.00    6   
  2 Ellis, Taylor                New Berlin W         4-04.00   J4-04.00    4   
  3 Schoof, Kim                  Hamilton             4-00.00    4-02.00    1.50
  3 Jorgensen, Jackie            Menomonee Fa                    4-02.00    1.50
  5 Kritter, Lauren              New Berlin W         4-02.00   J4-02.00  
  6 Donlin, Samantha             Menomonee Fa                    4-00.00  
  7 Heitman, Savannah            New Berlin W         4-00.00    3-10.00  
 
Girls Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kornburger, Ali              Menomonee Fa                    7-00.00    6   
  2 Aguirre, Jasmine             Waterford            6-00.00    6-00.00    3   
  2 Brooks, Sarah                Menomonee Fa                    6-00.00    3   
  4 Schlosser, Kelly             Menomonee Fa                   J6-00.00    1   
  5 Paulson, Ashlyn              Hamilton             6-00.00    5-00.00  
  6 Hessler, Megan               Hamilton             6-00.00   J5-00.00  
  6 Pollari, Katie               Hamilton             6-00.00   J5-00.00  
 
Girls Long Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robinson, Jessica            Menomonee Fa                   14-11.00    6   
  2 Knurr, Valerie               Waterford           13-05.00   14-00.00    4   
  3 Broaddrick, Shannon          New Berlin W        12-00.00   13-03.75    2   
  4 May, Robin                   Waterford           14-09.00   12-08.50    1   
  5 Kastner, Katrina             Hamilton            11-00.00   12-08.00  
  6 Chart, Jaycie                Waterford           13-05.00   12-01.50  
  7 Herrick, Emily               New Berlin W        12-00.00   11-09.75  
 
Girls Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Szuminski, Jessica           Menomonee Fa                   26-06.00    6   
  2 Willoughby, Jennipher        Hamilton            24-00.00   25-05.25    4   
  3 Hall, Bridgette              New Berlin W        25-00.00   24-08.50    2   
  4 Andrus, Erika                New Berlin W        24-00.00   23-04.50    1   
  5 Halverson, Alex              Waterford           27-00.00   22-08.25  
  6 Jahnke, Samantha             Waterford           27-00.00   22-08.00  
 
Girls Shot Put Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Buccanero, Kristine          Waterford           25-00.00   27-03.00    6   
  2 Olson, Rachel                Waterford           24-00.00   24-11.50    4   
  3 Doerflinger, Jessica         New Berlin W        24-00.00   24-04.00    2   
  4 Johnson, Hannah              Hamilton            20-00.00   23-11.00    1   
  5 Maxwell, Kierra              Menomonee Fa                   22-10.50  
  6 Lewinski, Courtney           Hamilton            20-00.00   21-09.50  
  7 Walsh, Lisa                  Hamilton            20-00.00   18-04.50  
  8 Donlin, Samantha             Menomonee Fa                   17-11.50  
  9 Maerzke, Maddy               Waterford           24-00.00   17-08.50  
 10 Schmitz, Samantha            New Berlin W        18-00.00   14-10.00  
 11 Wesesser, Shannon            Menomonee Fa                   13-07.50  
 
Boys 55 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Higgins, Chris               New Berlin W            6.70       6.61   2   6   
  2 Gray, Ernie                  Hamilton                7.15       6.83   1   4   
  3 Almonte, Christian           Menomonee Fa            7.21       6.89   1   2   
  4 Fulton, Shane                Waterford               7.10       6.97   2   1   
  5 Pallan, Mitch                Waterford               7.10       6.98   2 
  6 Bostwick, Jordan             Menomonee Fa            7.25       7.01   1 
  7 Bradford, Bryce              Menomonee Fa            7.09       7.07   2 
  8 Ermi, Brad                   Waterford               7.30       7.12   1 
  9 Grossman, Cameron            New Berlin W            7.00       7.40   2 
 10 Canales, Matt                Hamilton                7.30       7.41   1 
 11 Porter, Preston              New Berlin W            7.10       7.47   2 
 
Boys 200 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Christensen, Matt            Menomonee Fa           24.70      24.86   3   6   
  2 Poulos, Dino                 New Berlin W           25.80      25.54   2   4   
  3 Boehler, Nate                Menomonee Fa           25.60      25.59   2   2   
  4 Plantz, Brent                Waterford              25.90      25.97   2   1   
  5 Bedwell, Casey               New Berlin W           26.70      26.22   1 
  6 Aguirre, Jose                Hamilton               24.00      26.62   3 
  7 Furrer, Michael              Menomonee Fa           26.30      26.84   1 
  8 Wanta, Mitchell              New Berlin W           26.20      26.89   1 
  9 Judson, Matt                 Hamilton               24.50      27.06   3 
 10 Toy, TJ                      Waterford              25.90      27.32   2 
 11 Beguhl, Rees                 Waterford              26.20      27.83   1 
 12 Canales, Matt                Hamilton               24.50      28.28   3 
 
Boys 400 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shilling, Brock              New Berlin W           57.00      58.37   3   6   
  2 Weyer, PJ                    Menomonee Fa           58.30      58.57   2   4   
  3 Steffens, Jake               Waterford              55.90      59.91   3   2   
  4 McKennie, Duncan             Menomonee Fa         1:00.50      59.97   1   1   
  5 Sheeley, Matt                Waterford              57.50    1:00.29   3 
  6 Davis, Drew                  New Berlin W         1:00.00    1:00.31   1 
  7 Rudebeck, Bryce              Waterford              53.50    1:00.47   3 
  8 Dewees, Dylan                Hamilton               58.00    1:00.90   2 
  9 Zagorski, Ryan               Hamilton               58.00    1:00.92   2 
 10 Ropella, Mark                New Berlin W         1:02.00    1:02.00   1 
 
Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Derner, Aaron                Waterford            2:08.00    2:11.94    6   
  2 Robles, Chase                New Berlin W         2:12.00    2:12.67    4   
  3 Schmidt, Logan               New Berlin W         2:16.00    2:15.00    2   
  4 Brand, Kody                  Waterford            2:13.00    2:18.41    1   
  5 Newman, Jacob                Menomonee Fa         2:16.00    2:18.52  
  6 Sustachek, Kurt              Waterford            2:08.00    2:19.03  
  7 Mohamed, Maslah              New Berlin W         2:18.00    2:25.86  
  8 Becker, Cole                 Menomonee Fa         2:20.00    2:30.86  
 
Boys 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Derner, Aaron                Waterford            4:40.00    4:41.40    6   
  2 Sustachek, Tony              Waterford            4:42.00    4:46.31    4   
  3 Robles, Chase                New Berlin W         4:50.00    4:49.66    2   
  4 Singer, Mitch                Waterford            5:05.00    5:02.47    1   
  5 Kearn, James                 New Berlin W         5:10.00    5:02.55  
  6 Delaney, Patrick             New Berlin W         5:07.00    5:09.22  
  7 Snell, Matt                  Hamilton             5:16.00    5:09.80  
  8 Hrovat, Alex                 Menomonee Fa         5:25.00    5:09.84  
  9 Lastrilla, Zach              Hamilton             5:14.00    5:13.55  
 10 Farrenkopf, Dan              Menomonee Fa         5:32.00    5:26.84  
 11 Shepherd, Andy               Menomonee Fa         6:00.00    5:46.86  
 
Boys 55 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hendrickson, DJ              Waterford               8.10       8.28   2   6   
  2 Toy, TJ                      Waterford               8.90       8.45   2   4   
  3 Jaskolski, Dan               Hamilton                8.70       8.64   2   2   
  4 Herriges, Dan                Hamilton                8.30       8.83   2   1   
  5 Johnson, Justin              Menomonee Fa            9.40       9.25   2 
  6 Jones, Chris                 Menomonee Fa           10.10       9.28   1 
  7 Castine, DJ                  Waterford               9.50       9.50   1 
  8 Maniscalco, Victor           New Berlin W            9.85       9.77   1 
  9 Byrne, Teddy                 New Berlin W            9.88      10.21   1 
 10 Schneider, Cal               Menomonee Fa           10.10      10.36   1 
 11 Spankowski, Mike             Hamilton                9.00      11.46   2 
 
Boys 4x160 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    1:24.00    1:22.75    6   
  2 New Berlin West  'A'                              1:20.00    1:22.78    4   
 
Boys 4x240 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 New Berlin West  'A'                              2:05.00    2:08.52    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              2:07.40    2:09.04    4   
  3 Hamilton  'A'                                     2:08.00    2:09.50    2   
  4 Waterford  'A'                                    2:05.00    2:11.22  
 
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 New Berlin West  'A'                              3:54.00    3:52.68    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              3:48.00    3:53.23    4   
  3 Waterford  'A'                                    3:40.00    3:53.61    2   
 
Boys 4x800 Yard Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    8:48.00    9:00.89    6   
  2 New Berlin West  'A'                              9:45.00    9:21.67    4   
  3 Menomonee Falls  'A'                              8:59.90    9:22.04    2   
  4 Hamilton  'A'                                     9:00.00    9:28.76  
 
Boys High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knurr, Keith                 Waterford            5-10.00    5-08.00    6   
  2 Byrne, Teddy                 New Berlin W         5-08.00   J5-08.00    4   
  3 Knueppel, Jake               Hamilton             5-08.00   J5-08.00    2   
  4 Plantz, Brent                Waterford            5-06.00   J5-08.00    1   
  5 Gardner, Robb                Menomonee Fa         5-06.00    5-06.00  
  6 Ketterhagen, Austin          Waterford            5-04.00    5-04.00  
  6 Ropella, Mark                New Berlin W         5-04.00    5-04.00  
  8 Jones, Chris                 Menomonee Fa         5-02.00    5-02.00  
  9 Kirchner, Josh               Hamilton             5-08.00    4-10.00  
 10 Guizar, Eddie                New Berlin W         5-00.00    4-08.00  
 
Boys Pole Vault Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knurr, Keith                 Waterford           14-00.00   13-06.00    6   
  2 Ruiz, Adam                   New Berlin W        13-00.00   13-00.00    4   
  3 Devillers, Tommy             Menomonee Fa         9-06.00   11-00.00    2   
  4 Wanta, Mitchell              New Berlin W        11-00.00  J11-00.00    1   
  5 Eliason, Erik                Menomonee Fa         9-00.00   10-00.00  
  6 Zagorski, Aaron              Hamilton            10-00.00  J10-00.00  
  7 Davis, Drew                  New Berlin W        10-00.00    9-00.00  
  8 Christensen, Ethan           Waterford            8-00.00   J9-00.00  
  9 Felton, Devin                Menomonee Fa         8-00.00    8-00.00  
 10 Briggs, Matt                 Waterford            8-00.00   J8-00.00  
 11 Parris, Corey                Hamilton             9-00.00    7-00.00  
 
Boys Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Guizar, Eddie                New Berlin W        18-05.00   18-04.00    6   
  2 Malafa, Ndiva                Menomonee Fa        20-00.00   18-03.00    4   
  3 Boehler, Nate                Menomonee Fa        19-04.00   18-01.50    2   
  4 Kelty, Mike                  Hamilton            18-00.00   17-10.50    1   
  5 Pallan, Mitch                Waterford           17-06.00   17-05.50  
  6 Duff, Charlie                New Berlin W        17-02.00   17-03.50  
  7 Bostwick, Jordan             Menomonee Fa        19-06.00   16-11.00  
  8 Ahlers, Josh                 Waterford           18-00.00   16-10.50  
  9 Davis, Cory                  New Berlin W        17-05.00   16-04.00  
 10 Christensen, Ethan           Waterford           18-06.00   16-02.25  
 11 Kirchner, Josh               Hamilton            18-00.00   16-00.00  
 
Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Malafa, Ndiva                Menomonee Fa        38-00.00   39-03.75    6   
  2 Espada, Jay                  Waterford           39-00.00   37-11.50    4   
  3 Knueppel, Jake               Hamilton            35-00.00   35-11.25    2   
  4 Thompson, Tyler              New Berlin W        35-00.00   35-09.00    1   
  5 Schindler, Dustin            Waterford           36-00.00   35-06.75  
  6 Poulos, Dino                 New Berlin W        37-08.00   35-04.75  
  7 Von Bank, Andy               Menomonee Fa        38-00.00   34-11.25  
  8 Zagorski, Aaron              Hamilton            34-00.00   33-08.75  
  9 Van Alstyne, Michael         Menomonee Fa        37-00.00   33-04.25  
 10 Toy, TJ                      Waterford           37-00.00   33-03.50  
 
Boys Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poenitsch, Elliot            Hamilton            47-00.00   47-03.00    6   
  2 Luedtke, Jake                Hamilton            46-00.00   46-10.50    4   
  3 Faber, Andy                  Hamilton            41-00.00   44-05.00    2   
  4 Miller, Brandon              Waterford           41-05.00   44-04.50    1   
  5 Cranfill, Alex               New Berlin W        42-06.00   43-10.50  
  6 Kolbeck, Spencer             Menomonee Fa        40-00.00   43-01.00  
  7 DeWalt, John                 Menomonee Fa        36-09.00   39-04.00  
  8 Hewitt, Matthew              New Berlin W        37-05.00   36-11.50  
  9 Schindler, Brandon           Waterford           38-06.00   36-05.50  
 10 Carlson, Robert              Waterford           37-00.00   36-04.50  
 11 Grossman, Cameron            New Berlin W        36-00.00   36-00.00  
 12 Blanke, Brandon              Menomonee Fa        37-02.00   34-02.50  
 
Boys 55 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Schaeffer, Erik              New Berlin W            7.00       7.09   2   6   
  2 Fitzgerald, John             Waterford               7.40       7.28   2   4   
  3 Nannemann, Cody              Waterford               7.45       7.29   2   2   
  4 Short, DaVonte               Menomonee Fa            7.50       7.45   1   1   
  5 Toles, Dalen                 Menomonee Fa            7.73       7.46   1 
  5 Saccaro, James               Menomonee Fa            7.62       7.46   1 
  7 Kennedy, Paul                New Berlin W            7.50       7.57   2 
  8 McGaffick, Shane             Hamilton                8.00       7.67   1 
  9 Azarian, Kody                Waterford               7.35       7.73   2 
 10 Radcliffe, Mark              Hamilton                8.00       7.74   1 
 11 Coady, Sean                  Hamilton                8.00       7.77   1 
 
Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Johnson, Hunter              Hamilton               25.00      27.23   3   6   
  2 Watson, Bryan                New Berlin W           27.00      27.25   3   4   
  3 Greenwood, Justin            Menomonee Fa           27.60      27.71   2   2   
  4 Dauer, Andrew                Hamilton               25.70      27.95   3   1   
  5 Coady, Sean                  Hamilton               25.00      28.03   3 
  6 Kalawa, Tyler                Menomonee Fa           27.90      28.13   2 
  7 Castine, Cole                Waterford              29.60      28.93   1 
  8 Bauer, Jacob                 Waterford              29.00      29.13   1 
  9 Talatzko, Tony               New Berlin W           28.00      30.25   2 
  9 Schoenfeldt, Jonathan        Waterford              31.00      30.25   1 
 11 Phakhruddin, Amin            New Berlin W           27.80      30.27   2 
 
Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Briggs, Matt                 Waterford              59.95    1:01.22   3   6   
  2 Yu, Harrison                 Hamilton             1:03.00    1:01.87   2   4   
  3 Haririe, Nathan              Menomonee Fa         1:03.00    1:02.88   2   2   
  4 Bullock, IJ                  Menomonee Fa         1:04.00    1:02.97   2   1   
  5 Phillips, John               Hamilton             1:04.00    1:03.00   2 
  6 Van Alstyne, Michael         Menomonee Fa         1:02.00    1:03.75   3 
  7 Espada, Jay                  Waterford              59.90    1:04.65   3 
  8 Potter, Jeremy               Hamilton             1:02.00    1:05.01   3 
  9 Prom, Nic                    New Berlin W         1:08.00    1:07.16   1 
 10 Jaskie, Cal                  Waterford            1:04.50    1:13.19   1 
 11 Rivera, Antonio              New Berlin W         1:10.00    1:14.47   1 
 
Boys 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bloxham, Jacob               Waterford            2:16.00    2:18.91    6   
  2 Romano, Andy                 New Berlin W         2:35.00    2:29.60    4   
  3 Ketterhagen, Austin          Waterford            2:22.00    2:30.01    2   
  4 Maas, Benjamin               Menomonee Fa         2:21.00    2:34.24    1   
  5 Grube, Mychal                Waterford            2:25.00    2:35.49  
  6 Heitman, Paul                Menomonee Fa         2:27.00    2:37.16  
  7 Nordstrom, Zach              New Berlin W         2:35.00    2:39.96  
  8 Baron, Nathaniel             New Berlin W         2:55.00    2:58.42  
  9 Umbs, Nick                   Menomonee Fa         2:57.00    2:58.62  
 
Boys 1600 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ezell, Spencer               Hamilton             5:40.00    5:23.30    6   
  2 Maas, Benjamin               Menomonee Fa         5:55.00    5:27.89    4   
  3 Kingsbury, Kyle              Menomonee Fa         6:15.00    5:43.39    2   
  4 Dowling, Collin              Menomonee Fa         6:03.00    5:44.89    1   
  5 Brooks, Grant                Waterford            5:10.00    5:50.00  
  6 Barry, Hayes                 Waterford            5:25.00    5:50.21  
  7 Nordstrom, Zach              New Berlin W         5:55.00    5:50.31  
  8 Wright, Kevin                Hamilton             6:00.00    5:51.01  
  9 Klobukowski, JJ              Hamilton             6:00.00    5:52.59  
 10 Ferlindes, Matt              Waterford            5:35.00    5:53.37  
 
Boys 55 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fotsch, Joel                 Hamilton               10.50       9.72   2   6   
  2 Roscher, Wil                 Menomonee Fa           10.70       9.82   1   4   
  3 Nauer, Devin                 Menomonee Fa           10.60      10.19   2   2   
  4 Gasiorowski, Gabriel         Waterford               9.80      10.21   2   1   
  5 Woodall, Chris               Hamilton               10.00      10.42   2 
  6 Swigart, Austin              Waterford               9.85      10.49   2 
  7 Sindberg, Jerome             Waterford               9.90      10.53   2 
  8 Rabay, Jacob                 Menomonee Fa           10.70      10.80   1 
  9 Thiel, Devon                 New Berlin W           12.58      11.29   1 
 10 Braunreiter, Jake            Hamilton               11.00      11.45   1 
 11 Phakhruddin, Amin            New Berlin W           12.50      12.68   1 
 
Boys 4x160 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Menomonee Falls  'A'                              1:25.25    1:24.93    6   
  2 Hamilton  'A'                                     1:29.00    1:25.31    4   
  3 Waterford  'A'                                    1:30.00    1:27.43    2   
 
Boys 4x240 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton  'A'                                     2:18.00    2:13.97    6   
  2 Menomonee Falls  'A'                              2:17.00    2:14.86    4   
  3 New Berlin West  'A'                              2:35.00    2:22.38    2   
  4 Waterford  'A'                                    2:15.00    2:30.40  
 
Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 New Berlin West  'A'                              4:55.00    4:11.89    6   
  2 Waterford  'A'                                    4:17.00    4:13.46    4   
  3 Menomonee Falls  'A'                              4:00.00    4:15.50    2   
  4 Hamilton  'A'                                     3:55.00    4:50.85  
 
Boys 4x800 Yard Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waterford  'A'                                    9:55.00   10:32.89    6   
  2 Hamilton  'A'                                     9:40.00   10:55.07    4   
  3 Menomonee Falls  'A'                             10:20.00   11:00.00    2   
  4 New Berlin West  'A'                             11:42.00   12:10.83  
 
Boys High Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Demler, Dan                  Hamilton             4-08.00    5-02.00    6   
  2 Roscher, Wil                 Menomonee Fa         5-02.00    5-00.00    3   
  2 Roscher, Adriaan             Menomonee Fa         5-02.00    5-00.00    3   
  4 Rowder, Dylan                Waterford            5-02.00   J5-00.00    1   
  5 Jaskie, Cal                  Waterford            4-10.00   J5-00.00  
  6 Prom, Nic                    New Berlin W         5-00.00    4-10.00  
  7 Dalhke, Daniel               Menomonee Fa         5-02.00   J4-10.00  
 
Boys Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nauer, Devin                 Menomonee Fa         7-06.00    8-00.00    5   
  1 Castine, DJ                  Waterford            7-00.00    8-00.00    5   
  3 Zortman, Clay                Waterford            7-00.00   J8-00.00    2   
  4 Fena, Kyle                   New Berlin W         7-00.00    7-00.00    1   
  5 Marton, Sean                 New Berlin W         6-06.00   J7-00.00  
 
Boys Long Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fitzgerald, John             Waterford           17-06.00   17-10.25    6   
  2 Fulton, Shane                Waterford           17-10.00   17-08.75    4   
  3 Patterson, Drew              Hamilton            17-00.00   17-07.50    2   
  4 Sowle, Zack                  Menomonee Fa        18-06.00   17-01.00    1   
  5 Jenks, Carson                New Berlin W        16-05.00   16-10.25  
  6 Dalhke, Daniel               Menomonee Fa        17-08.00   16-05.50  
  7 Nigbur, Sam                  New Berlin W        15-00.00   15-07.25  
  8 Bullock, IJ                  Menomonee Fa        17-00.00   15-05.00  
  9 Judson, Matt                 Hamilton            16-00.00   15-04.00  
 10 Briggs, Matt                 Waterford           17-00.00   14-09.50  
 11 Phillips, John               Hamilton            16-00.00   14-07.00  
 12 Rivera, Antonio              New Berlin W        14-08.00   12-07.25  
 
Boys Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hendrickson, DJ              Waterford           37-00.00   36-08.25    6   
  2 Fotsch, Joel                 Hamilton            34-00.00   34-08.50    4   
  3 Roscher, Adriaan             Menomonee Fa        34-00.00   34-06.25    2   
  4 Spankowski, Mike             Hamilton            34-00.00   33-03.00    1   
  5 Nigbur, Sam                  New Berlin W        32-00.00   32-05.50  
  6 Larsen, Tanner               Menomonee Fa        36-00.00   32-04.50  
  7 Rabay, Jacob                 Menomonee Fa        32-00.00   28-00.00  
 
Boys Shot Put Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zarske, Kevin                Hamilton            39-00.00   40-02.00    6   
  2 Mata, Francisco              Waterford           34-00.00   36-07.50    4   
  3 Linssen, Adam                New Berlin W        35-08.00   36-05.50    2   
  4 Ferschl, Nick                Hamilton            40-00.00   36-00.00    1   
  5 Vasser, Rajee                Menomonee Fa        36-00.00   35-00.00  
  6 Tyler, Troy                  Menomonee Fa        36-00.00   33-08.50  
  7 Romano, Mike                 New Berlin W        33-00.00   31-10.00  
  8 Koepnick, Tony               Hamilton            35-00.00   31-07.00  
  9 Gallo, Joey                  Waterford           35-00.00   30-11.00  
 10 Schuenemann, Zach            Waterford           35-00.00   28-11.00  
 11 Lor, Tommy                   Menomonee Fa        30-00.00   28-06.00  
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Hamilton                    70.50     2) Waterford                  60.50
    3) New Berlin West             34.50     4) Menomonee Falls            25.50
 
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Waterford                   80        2) Menomonee Falls            61.50
    3) New Berlin West             27        4) Hamilton                   19.50
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Waterford                   64        2) New Berlin West            60   
    3) Menomonee Falls             39        4) Hamilton                   26   
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Waterford                   61        2) Hamilton                   57   
    3) Menomonee Falls             48        4) New Berlin West            25