Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/1/2014 07:05 PM
                        Marion Invitational - 5/1/2014                         
                              Marion High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Gresham-Bowler                                              14:26.66   10   
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manawa                                           10:28.77   10:44.43   10   
 
Event 6  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Loughrin, Molly     SR Manawa                 16.40      17.59   10   
  2       Wentworth, Jody     FR Manawa                 22.79      21.54    8   
  3       Peters, Chelsea     SO Gresham-Bowl           21.13      21.64    6   
 --       Murphy, Leslie      SR Manawa                 21.25        SCR  
 
Event 5  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Olsen, Austin       SR Gresham-Bowl           16.57      17.51   10   
  2       Wagner, Austin      JR Manawa                 18.04      18.42    8   
  3       Miller, Trace       SR Gresham-Bowl           18.78      20.07    6   
  4       Berg, Alec          SO Tigerton               20.30      20.27    4   
  5       Boucher, Arthur     FR Gresham-Bowl           20.41      20.53    2   
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Wudstrack, Cassidy  SR Marion                 14.47      13.91   2  10   
  2       Ingersoll, Haley    SR Manawa                 14.25      14.03   2   8   
  3       Desrochers, Charit  FR Tigerton               14.40      14.22   2   6   
  4       Ferg, Autumn        JR Manawa                 14.48      14.37   2   4   
  5       Watters, Katie      JR Tigerton               14.52      14.42   2   2   
  6       Minniecheske, Karl  FR Tigerton               14.94      14.65   2   1   
  7       Williams, LaKeisha  SR Gresham-Bowl           14.45      14.70   2 
  8       Gilles, Jenny       SO Marion                 19.04      15.54   1 
  9       Smith, Allison      SR Manawa                 15.66      15.57   1 
 10       Putnam, Lauren      SO Gresham-Bowl           15.79      15.69   1 
 11       Levandoski, Becky   FR Tigerton               16.63      17.18   1 
 --       Olson, Mylia        JR Menominee In           14.10        SCR     
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Payne, Drew         JR Gresham-Bowl           11.57      11.46   2  10   
  2       James III, Gordon   JR Menominee In           12.15      11.63   2   8   
  3       M, Rafael           JR Starr Academ           13.84      12.40   1   6    12.391
  4       C, Dematris         SO Starr Academ           13.00      12.40   2   4    12.400
  5       Kreklow, Zach       FR Manawa                 12.50      12.44   2   2   
  6       Minniecheske, Jaco  JR Tigerton               12.61      12.46   2   1   
  7       Serrano, Joe        JR Gresham-Bowl           12.42      12.60   2 
  8       Lehman, Noah        JR Tigerton               13.13      13.03   2 
  9       Addington, Brandon  SR Manawa                            13.22   1 
 10       Schweitzer, Willia  FR Marion                 15.94      13.38   1 
 11       Parrott, Vernon     JR Tigerton                          14.41   1 
 12       Wendt, Kyle         SO Tigerton               14.57      14.68   1 
 13       Parrott, Alan       FR Tigerton               15.90      15.49   1 
 --       Drafahl, Cole       SR Marion                 12.25        SCR   2 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Roe, Alyssa         FR Gresham-Bowl         6:11.00    7:10.96   10   
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Montez, Cody        JR Gresham-Bowl         4:57.00    4:55.10   10   
  2       Reiter, Brandon     SR Menominee In         5:20.00    5:11.46    8   
  3       Scheller, Andrew    SO Manawa               5:37.31    5:25.30    6   
  4       Wuske, Mike         SO Tigerton                        6:15.82    4   
  5       Crowe, Deonte       SR Menominee In         6:30.00    6:27.14    2   
 --       Moses, Tony         SO Menominee In         6:15.00        SCR  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marion                                            2:05.27    2:02.70   10   
  2 Tigerton                                          2:10.00    2:03.79    8   
  3 Manawa                                            2:13.08    2:10.51    6   
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manawa                                            1:47.98    1:45.67   10   
  2 Gresham-Bowler                                    1:58.00    1:54.51    8   
 -- Menominee Indian                                  1:50.70        SCR  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Ingersoll, Haley    SR Manawa               1:07.34    1:08.75   10   
  2       Smiles, Lexi        SO Manawa               1:08.64    1:09.68    8   
  3       Riemer, Melody      FR Marion               1:07.52    1:10.09    6   
  4       Selle, Elizabeth    FR Tigerton             1:19.00    1:15.89    4   
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Zielke, Jared       SO Manawa               1:00.40    1:00.42   10   
  2       K, Jake             JR Starr Academ           58.14    1:02.56    8   
  3       White, Patrick      SO Menominee In         1:03.12    1:02.77    6   
  4       Wendt, Kyle         SO Tigerton             1:09.00    1:10.60    4   
  5       Block, Dexter       SO Tigerton                        1:13.79    2   
 --       Penass-Kaquatosh,   SR Menominee In         1:01.25        SCR  
 --       Winker, Kyle        SR Menominee In         1:03.00        SCR  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tigerton                                            58.10      56.90   10   
  2 Marion                                              58.33      58.57    8   
  3 Gresham-Bowler                                      59.99    1:01.21    6   
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gresham-Bowler                                      48.54      48.27   10   
  2 Manawa                                              50.45      48.75    8   
  3 Tigerton                                            52.33      52.20    6   
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Loughrin, Molly     SR Manawa                 49.19      53.45   10   
  2       Wentworth, Jody     FR Manawa               1:02.40      59.08    8   
 --       Murphy, Leslie      SR Manawa               1:09.52        SCR  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Olsen, Austin       SR Gresham-Bowl           44.38      43.65   10   
  2       Wagner, Austin      JR Manawa                 47.53      47.68    8   
  3       Radloff, Matthew    JR Manawa                 49.09      48.36    6   
  4       Berg, Alec          SO Tigerton               50.16      51.75    4   
  5       Zielke, Jared       SO Manawa                 51.10      52.51    2   
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Desrochers, Charit  FR Tigerton             2:54.00    2:51.71   10   
  2       Ferguson, Tatelyn   SO Gresham-Bowl         2:57.00    2:57.48    8   
  3       Hoffman, Angela     FR Tigerton             3:07.00    3:04.30    6   
  4       Selle, Elizabeth    FR Tigerton             3:12.00    3:04.83    4   
 --       Arndt, Anna         SO Manawa               3:01.75        SCR  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Hass, Ethan         FR Manawa               2:22.58    2:23.11   10   
  2       Welch, Sam          SO Manawa               2:26.88    2:27.05    8   
  3       White, Patrick      SO Menominee In         2:30.00    2:31.36    6   
  4       Ludvigsen, Levi     SO Gresham-Bowl         2:24.00    2:34.07    4   
  5       Wuske, Mike         SO Tigerton                        2:46.37    2   
  6       Crowe, Deonte       SR Menominee In         3:02.00    2:54.01    1   
 --       Moses, Tony         SO Menominee In         2:52.71        SCR  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Ingersoll, Haley    SR Manawa                 29.11      29.20   10   
  2       Smiles, Lexi        SO Manawa                 29.85      29.59    8   
  3       Minniecheske, Lonn  FR Tigerton               31.22      30.78    6   
  4       Polzin, Paige       SO Marion                 29.84      31.46    4   
  5       Gilles, Jenny       SO Marion                 36.04      32.07    2   
  6       Smith, Allison      SR Manawa                 31.84      32.22    1   
  7       Levandoski, Becky   FR Tigerton               37.64      36.60  
 --       Faehling, Allison   SO Marion                 31.43        SCR  
 --       Anderson, Lindsay   SR Gresham-Bowl           31.23        SCR  
 --       Breitrick, Kate     JR Marion                 31.57        SCR  
 --       Olson, Mylia        JR Menominee In           30.06        SCR  
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       James III, Gordon   JR Menominee In           26.00      23.44   2  10   
  2       Olsen, Austin       SR Gresham-Bowl           24.15      24.24   2   8   
  3       Osterling, Brady    SR Manawa                 25.23      24.66   2   6   
  4       Serrano, Joe        JR Gresham-Bowl           25.75      25.62   2   4   
  5       Kreklow, Zach       FR Manawa                 26.62      25.81   2   2   
  6       K, Jake             JR Starr Academ           26.74      25.83   2   1   
  7       C, Dematris         SO Starr Academ           27.04      25.93   1 
  8       M, Tommy            FR Starr Academ           27.00      25.98   1 
  9       Kowalczyk, Bob      SO Manawa                 27.00      26.06   1 
 10       Lehman, Noah        JR Tigerton               26.69      26.53   2 
 11       Schweitzer, Willia  FR Marion                 26.54      27.47   2 
 --       Parrott, Alan       FR Tigerton                             FS   1 
 --       Penass-Kaquatosh,   SR Menominee In           29.00        SCR     
 --       Winker, Kyle        SR Menominee In           28.50        SCR     
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Hoffman, Angela     FR Tigerton                       14:57.86   10   
 --       Menchaca, Loretta   SO Menominee In                        SCR  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Montez, Cody        JR Gresham-Bowl        10:43.00   10:25.41   10   
  2       Reiter, Brandon     SR Menominee In        11:20.00   11:36.08    8   
  3       Scheller, Andrew    SO Manawa              12:00.03   12:09.94    6   
  4       Hoeft, Shawn        SR Manawa              13:33.82   13:46.69    4   
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manawa                                                       5:10.00   10   
  2 Gresham-Bowler                                    5:21.00    5:43.26    8   
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manawa                                            4:10.34    4:07.24   10   
  2 Gresham-Bowler                                    4:53.00    4:56.12    8   
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Zander, Carlee      SO Manawa               4-04.00    4-07.00   10   
  2       DeRoos, Winter      JR Gresham-Bowl         4-05.00    4-04.00    8   
  3       Riemer, Melody      FR Marion               4-10.00    4-02.00    6   
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Pleshek, Andrew     SR Gresham-Bowl         6-01.00    6-01.00   10   
  2       Detert, Clay        SR Marion               5-11.00    5-06.00    8   
  3       Miller, Trace       SR Gresham-Bowl         5-04.00    5-02.00    6   
 --       Selle, Tristan      SR Manawa               4-06.00         NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Breitrick, Kate     JR Marion              14-09.00   13-11.00   10   
  2       Ferg, Autumn        JR Manawa              13-01.00   13-09.50    8   
  3       Watters, Katie      JR Tigerton            13-01.00   13-06.25    6   
  4       Strebe, Ashlee      JR Manawa              13-03.00   13-04.75    4   
  5       Minniecheske, Karl  FR Tigerton            12-08.00   12-11.50    2   
  6       Desrochers, Charit  FR Tigerton            11-11.00   12-06.00    1   
  7       Hoffman, Angela     FR Tigerton            12-10.00   12-05.00  
  8       Minniecheske, Lonn  FR Tigerton            11-06.00   12-03.50  
  9       Selle, Elizabeth    FR Tigerton            11-05.00   12-03.00  
 10       Faehling, Allison   SO Marion              13-11.00   11-02.50  
 11       Roe, Alyssa         FR Gresham-Bowl        11-02.00    9-03.50  
 --       Olson, Mylia        JR Menominee In        12-09.00        SCR  
 --       Wudstrack, Cassidy  SR Marion              14-02.00        SCR  
 
Event 30  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Payne, Drew         JR Gresham-Bowl        21-04.00   20-08.25   10   
  2       Detert, Clay        SR Marion              19-02.00   19-08.50    8   
  3       Minniecheske, Jaco  JR Tigerton            18-11.00   18-06.00    6   
  4       Radloff, Matthew    JR Manawa              16-08.00   17-08.50    4   
  5       Teuscher, Daniel    SO Manawa              17-00.00   16-11.00    2   
  6       Olsen, Austin       SR Gresham-Bowl        18-09.00   16-04.75    1   
  7       Hass, Ethan         FR Manawa              17-02.00   16-04.00  
  8       Lehman, Noah        JR Tigerton            16-01.00   16-00.50  
  9       Berg, Alec          SO Tigerton            15-05.00   15-09.75  
 10       Schweitzer, Willia  FR Marion              16-11.00   14-08.00  
 11       Wuske, Mike         SO Tigerton                       14-05.50  
 12       Wendt, Kyle         SO Tigerton            13-00.00   13-04.00  
 13       Parrott, Alan       FR Tigerton            12-07.00   12-07.75  
 14       Kietlinski, Garris  SO Gresham-Bowl        11-03.00   11-09.00  
 
Event 31  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Loughrin, Molly     SR Manawa              32-03.00   31-10.75   10   
  2       Strebe, Ashlee      JR Manawa              28-10.00   29-00.50    8   
  3       Zander, Carlee      SO Manawa              26-11.00   26-04.50    6   
  4       Ferguson, Tatelyn   SO Gresham-Bowl        26-06.00   26-02.50    4   
  5       DeRoos, Winter      JR Gresham-Bowl        24-04.00   24-00.50    2   
 
Event 32  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Payne, Drew         JR Gresham-Bowl        42-02.00   40-05.75   10   
  2       Minniecheske, Jaco  JR Tigerton            37-10.00   38-01.75    8   
  3       Detert, Clay        SR Marion              36-09.00   37-08.75    6   
  4       Teuscher, Daniel    SO Manawa              36-04.00   37-02.50    4   
  5       Radloff, Matthew    JR Manawa              36-04.00   35-08.75    2   
  6       Pleshek, Andrew     SR Gresham-Bowl        34-09.00   34-11.50    1   
  7       Hass, Ethan         FR Manawa              37-02.00   34-11.25  
  8       Boucher, Arthur     FR Gresham-Bowl        32-06.00   31-08.00  
  9       Kietlinski, Garris  SO Gresham-Bowl                   27-08.00  
 
Event 33  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Smith, Ania         SO Menominee In          115-00     129-02   10   
  2       Detert, Cassidy     JR Marion                111-07     114-07    8   
  3       Menchaca, Loretta   SO Menominee In           69-05      82-08    6   
  4       Brei, Kayla         JR Marion                 88-04      79-02    4   
  5       Peters, Sasha       JR Menominee In           54-11      77-09    2   
  6       Watters, Kalyssa    SO Marion                 88-06      77-09    1   
  7       Shumaker, Sara      FR Tigerton               56-04      70-11  
  8       Strebe, Ashlee      JR Manawa                 78-06      69-07  
  9       Haufe, Kali         FR Marion                 83-03      65-08  
 10       Caskey, Shannon     JR Gresham-Bowl           79-04      64-07  
 11       Lane, Saharra       SO Manawa                 52-01      58-07  
 12       Luedke, Megan       SR Manawa                 49-08      56-05  
 --       Anderson, Lindsay   SR Gresham-Bowl           87-04        SCR  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Drafahl, Cole       SR Marion                128-09     133-02   10   
  2       Parrott, Vernon     JR Tigerton              116-10     115-11    8   
  3       Smith, Alphonso     JR Menominee In          114-11     106-05    6   
  4       Dobizl, Josh        JR Tigerton               80-11      91-07    4   
  5       Block, Dexter       SO Tigerton               76-05      90-08    2   
  6       Reese, Chris        JR Marion                 82-09      90-08    1   
  7       Scheller, David     JR Manawa                 81-09      88-03  
  8       Cameron, Blade      SR Gresham-Bowl           78-03      77-04  
  9       Miller, Brandon     SR Gresham-Bowl           87-06      74-03  
 10       M, Tommy            FR Starr Academ           83-00      73-11  
 11       D, Jayden           SO Starr Academ           80-00      67-09  
 12       Wagner, Austin      JR Manawa                            64-07  
 13       D, Ethan            FR Starr Academ           60-00      61-01  
 14       D, Artur            JR Starr Academ           80-00      60-11  
 15       G, Stephan          SR Starr Academ           80-00      59-07  
 16       Welch, Sam          SO Manawa                 66-01      57-06  
 17       M, Joe              SO Starr Academ           80-00      56-02  
 --       M, Rafael           JR Starr Academ           80-00        SCR  
 --       Bestul, Aaron       SR Gresham-Bowl          105-05        SCR  
 
Event 35  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Detert, Cassidy     JR Marion              39-11.00   38-02.00   10   
  2       Smith, Ania         SO Menominee In        38-11.00   36-09.50    8   
  3       Caskey, Shannon     JR Gresham-Bowl        28-07.00   29-08.50    6   
  4       Ferg, Autumn        JR Manawa              31-03.00   29-03.50    4   
  5       Watters, Kalyssa    SO Marion              32-07.00   29-01.00    2   
  6       Peters, Sasha       JR Menominee In        28-04.00   28-02.00    1   
  7       Shumaker, Sara      FR Tigerton            24-08.00   26-06.00  
  8       Brei, Kayla         JR Marion              29-11.00   25-05.00  
  9       Menchaca, Loretta   SO Menominee In        24-08.00   23-10.00  
 10       Lane, Saharra       SO Manawa              22-06.00   22-05.00  
 11       Forbes, Sophie      SO Manawa              21-08.00   22-05.00  
 12       Haufe, Kali         FR Marion              26-10.00   21-09.00  
 
Event 36  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Drafahl, Cole       SR Marion              52-11.00   49-09.00   10   
  2       Smith, Alphonso     JR Menominee In        41-01.00   38-05.00    8   
  3       Miller, Brandon     SR Gresham-Bowl        28-11.00   33-00.00    6   
  4       Parrott, Vernon     JR Tigerton            35-11.00   31-09.00    4   
  5       Bestul, Aaron       SR Gresham-Bowl        34-08.00   31-09.00    2   
  6       Block, Dexter       SO Tigerton            29-02.00   31-04.50    1   
  7       M, Tommy            FR Starr Academ        30-00.00   30-08.00  
  8       Dobizl, Josh        JR Tigerton            31-11.00   29-10.00  
  9       M, Joe              SO Starr Academ        37-00.00   29-07.00  
 10       Scheller, David     JR Manawa              27-11.00   29-00.00  
 11       D, Jayden           SO Starr Academ        30-00.00   28-09.00  
 12       Boucher, Noah       SR Gresham-Bowl        25-05.00   28-00.50  
 13       Kreklow, Zach       FR Manawa                         27-01.50  
 14       Reese, Chris        JR Marion              22-10.00   26-10.00  
 15       G, Stephan          SR Starr Academ        35-00.00   26-02.50  
 16       D, Ethan            FR Starr Academ        25-00.00   25-01.50  
 17       D, Artur            JR Starr Academ        36-00.00   22-08.00  
 --       M, Rafael           JR Starr Academ        36-00.00        SCR  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Manawa                     151        2) Marion                     81   
    3) Tigerton                    76        4) Gresham-Bowler             68   
    5) Menominee Indian            27                                           
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Gresham-Bowler             146        2) Manawa                    128   
    3) Menominee Indian            63        4) Tigerton                   60   
    5) Marion                      43        6) Starr Academy              19