Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/26/2014 04:23 PM
                 GPSD Track & Field Championships - 4/26/2014                  
                    Hosted by Wisconsin School for the Deaf                    
                    Delavan-Darien High School, Delavan, WI                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Koss, Kori                   Wisconsin              17.01      17.31   10   
  2 Linstaedt, Eliza             MSAD                   18.10      17.95    8   
  3 Besaw, Elizabeth             Wisconsin              20.05      20.74    6   
  4 Beard, Tiffany               Kansas                 22.33      21.42    5   
  5 Gladman, Sabrina             MSAD                   20.50      21.48    4   
  6 Ingram, Joyla                Missouri               21.04      23.00    3   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hahn, Gunner                 Wisconsin              16.24      16.79   10   
  2 Beldon, James                MSAD                   17.50      18.22    8   
  3 Sherman, Matt                MSAD                   19.30      19.79    6   
 -- Gaines, Austin               Iowa                   23.00         DQ  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dobbs, Sara                  Oklahoma               14.73      14.93   2  10   
  2 Brandon, Jewel               Arkansas               15.20      15.20   2   8   
  3 McCallum, Tiffany            Kansas                 14.75      15.45   2   6   
  4 Vang, MaiLee                 Arkansas               15.46      15.50   2   5   
  5 Robinson, Mina               Kansas                 14.97      15.62   2   4   
  6 Crouch, Andrea               Missouri               15.32      15.85   2   3   
  7 Cox, Calise                  Oklahoma               15.88      16.49   2   2   
  8 Robertson, Briana            Wisconsin              16.22      16.59   1   1   
  9 Rogers, Tyra                 Missouri               15.94      16.81   1 
 10 Ballentine, Ruth             MSAD                   16.10      17.09   1 
 11 Perez, Stephanie             Iowa                   15.30      17.52   2 
 12 Temple, Amanda Jo            Metro                  17.37      17.53   1 
 13 Felixberger, Clarissa        Metro                  17.70      17.73   1 
 14 Kanneman, Rylee              Wisconsin              17.33      18.01   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Nick                  Missouri               11.11      11.62   2  10   
  2 Peters, Junior               MSAD                   11.45      12.07   2   8   
  3 Chavez, Mark                 New Mexico             11.15      12.15   2   6   
  4 McCormick, Nico              Oklahoma               11.51      12.29   2   5   
  5 Ahtone, Randy                Kansas                 12.34      12.58   1   4   
  6 McCoy, Kentrell              Oklahoma               12.00      12.98   2   3   
  7 Zepeda-Amador, Jose          Wisconsin              12.06      13.01   1   2   
  8 Ellenbecker, Tommy           MSAD                   11.80      13.02   2   1   
  9 Witherspoon, Andre           Iowa                   12.90      13.10   1 
 10 Allen, Joseph                Missouri               12.05      13.13   2 
 11 Keller, Steven               Kansas                 12.82      13.22   1 
 12 James, Henry                 Arkansas               12.00      13.43   2 
 13 Thurkill, Marlin             Arkansas               12.91      13.63   1 
 14 Mulemba, Masta               Iowa                   13.60      14.10   1 
 15 Kronforst, Alexander         Wisconsin              13.45      14.78   1 
 
Event 5  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Msad  'A'                                         2:09.00    2:12.50   10   
  2 Missouri School for the Deaf  'A'                 2:12.00    2:15.76    8   
  3 Kansas School for the Deaf  'A'                   2:17.66    2:16.47    6   
  4 Oklahoma School for the Deaf  'A'                 2:27.00    2:16.79    5   
  5 Wisconsin School for the Deaf  'A'                2:23.69    2:20.25    4   
  6 Iowa School for the Deaf  'A'                     2:20.00    2:21.05    3   
 
Event 6  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oklahoma School for the Deaf  'A'                 1:45.00    1:38.99   10   
  2 Wisconsin School for the Deaf  'A'                1:42.76    1:40.80    8   
  3 Kansas School for the Deaf  'A'                   1:44.13    1:45.98    6   
  4 Msad  'A'                                         1:42.00    1:48.26    5   
 -- Iowa School for the Deaf  'A'                     1:55.00        DNF  
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Owens, Kanara                Arkansas                        6:43.03   10   
  2 Gelhar, Katherine            MSAD                 8:10.00    7:25.92    8   
  3 Dorst, Anna                  Wisconsin            8:05.95    7:33.34    6   
  4 Caddy, Melissa               MSAD                 8:04.00    7:36.20    5   
  5 Kangas, Halina               Wisconsin            8:14.71    7:54.99    4   
  6 Torres, Ana Rosa             Iowa                 8:01.00    7:55.04    3   
  7 Perez, Stephanie             Iowa                 7:21.00    7:57.98    2   
  8 New, Maleah                  Kansas               9:09.00    9:03.27    1   
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pierce, Taylor               MSAD                 5:12.00    5:27.51   10   
  2 Halterman, Nathan            Kansas                          5:39.50    8   
  3 Romero, Daniel               Wisconsin            5:50.30    5:53.84    6   
  4 Scott, Ste'quan              Missouri                        5:55.64    5   
  5 Garcia, Noe                  Missouri                        5:55.95    4   
  6 Fechter, John                MSAD                 5:55.00    5:57.59    3   
  7 Tovar, Hector                Oklahoma             5:45.00    6:13.04    2   
  8 Jackson, Zachary             Arkansas             8:06.00    7:02.95    1   
  9 Bishop, Dakota               Wisconsin            7:05.60    7:35.47  
 10 Farr, Austin                 Iowa                 9:00.00    7:57.06  
 
Event 9  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arkansas School F/T Deaf  'A'                                1:00.98   10   
  2 Msad  'A'                                         1:01.00    1:01.87    8   
  3 Kansas School for the Deaf  'A'                   1:00.95    1:03.67    6   
  4 Missouri School for the Deaf  'A'                 1:08.58    1:05.50    5   
  5 Wisconsin School for the Deaf  'A'                1:04.39    1:07.33    4   
  6 Iowa School for the Deaf  'A'                     1:09.00    1:09.62    3   
 
Event 10  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wisconsin School for the Deaf  'A'                  48.49      47.74   10   
  2 Kansas School for the Deaf  'A'                     50.11      48.91    8   
  3 Msad  'A'                                           47.90      49.24    6   
  4 Missouri School for the Deaf  'A'                   51.51      50.26    5   
  5 Oklahoma School for the Deaf  'A'                              50.55    4   
  6 Arkansas School F/T Deaf  'A'                       52.02      51.11    3   
  7 Iowa School for the Deaf  'A'                     1:03.00    1:00.15    2   
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Harrison, Elizabeth          Missouri             1:08.17    1:08.99   2  10   
  2 McCallum, Tiffany            Kansas               1:14.85    1:13.88   2   8   
  3 Matsche, Lyssa               Wisconsin            1:15.28    1:13.92   2   6   
  4 Owens, Kanara                Arkansas                        1:14.10   1   5   
  5 Runels, Haley                Oklahoma             1:12.00    1:15.45   2   4   
  6 Sorrells, Breanna            Arkansas                        1:23.52   1   3   
  7 Cox, Calise                  Oklahoma             1:16.00    1:25.07   2   2   
  8 Coulter, Kalynn              Iowa                 1:19.00    1:27.56   2   1   
  9 Felixberger, Clarissa        Metro                1:30.32    1:36.62   2 
 10 Leitzke, Marissa             MSAD                 1:32.00    1:38.49   2 
 11 Freeberg, Heidi              MSAD                 1:35.00    1:48.05   1 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Nick                  Missouri               51.51      51.11   2  10   
  2 Peters, Junior               MSAD                   53.10      52.35   2   8   
  3 Chavez, Mark                 New Mexico             54.07      54.69   2   6   
  4 Bedeau, Chris                Kansas                 56.59      54.76   2   5   
  5 Meyer, Dakota                Iowa                   59.00      58.02   2   4   
  6 Ibarra, Marcos               Iowa                   59.00      59.71   2   3   
  7 Porter, Jeff                 Missouri               57.00    1:00.71   2   2   
  8 Gordon, Michael              Oklahoma                        1:02.32   1   1   
  9 Emery, Austin                Arkansas             1:04.23    1:02.88   1 
 10 Sherman, Matt                MSAD                   59.30    1:04.47   1 
 11 Rolofson, Jaeden             Kansas               1:13.00    1:04.48   1 
 12 Romero, Daniel               Wisconsin              59.04    1:04.60   2 
 13 Thurkill, Marlin             Arkansas             1:02.01    1:05.76   1 
 14 Maske, Gage                  Metro                1:12.09    1:08.13   1 
 15 Bishop, Dakota               Wisconsin            1:08.57    1:15.65   1 
 
Event 13  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koss, Kori                   Wisconsin              50.60      50.84   10   
  2 Linstaedt, Eliza             MSAD                   52.10      53.76    8   
  3 Besaw, Elizabeth             Wisconsin            1:06.09    1:01.87    6   
  4 Beard, Tiffany               Kansas               1:13.00    1:02.07    5   
  5 Ingram, Joyla                Missouri               57.36    1:04.24    4   
  6 Gladman, Sabrina             MSAD                   57.40    1:08.12    3   
 
Event 14  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hahn, Gunner                 Wisconsin              45.96      46.02   2  10   
  2 Beldon, James                MSAD                   46.50      48.26   2   8   
  3 Witherspoon, Andre           Iowa                 1:00.00      49.30   1   6   
  4 Diaz, Tres                   Kansas                 54.00      49.51   2   5   
  5 Goodwin, Benson              Missouri               49.54      50.27   2   4   
  6 Freeberg, Marty              MSAD                   49.40      52.22   2   3   
  7 Gaines, Austin               Iowa                   52.90      53.44   2   2   
  8 Garcia, Noe                  Missouri               57.67      54.97   2   1   
  9 Adams, Montrell              Oklahoma                          59.23   1 
 10 Gordon, Michael              Oklahoma                        1:00.15   1 
 
Event 15  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Jade                 Kansas               3:15.00    3:11.19   10   
  2 Moore, Madonna               Missouri             3:36.00    3:15.23    8   
  3 Gelhar, Katherine            MSAD                 3:35.00    3:30.46    6   
  4 Caddy, Melissa               MSAD                 3:20.00    3:32.17    5   
  5 Dorst, Anna                  Wisconsin            3:23.88    3:42.45    4   
  6 Araujo, Odalis               Missouri             4:04.24    3:54.01    3   
 
Event 16  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pierce, Taylor               MSAD                 2:18.00    2:20.27   10   
  2 McCool, Alex                 Oklahoma             2:26.00    2:25.73    8   
  3 Janorschke, Carter           MSAD                 2:32.00    2:27.84    6   
  4 Ibarra, Marcos               Iowa                 2:45.00    2:32.17    5   
  5 Halterman, Nathan            Kansas               2:50.00    2:35.34    4   
  6 Hardage, Brendon             Iowa                 3:00.00    2:38.41    3   
  7 Romero, Daniel               Wisconsin            2:37.20    2:39.28    2   
  8 Scott, Ste'quan              Missouri             2:34.20    2:41.79    1   
  9 Bettes, Ethan                Kansas               2:51.00    2:42.87  
 10 Ashcroft, Christian          Arkansas             2:47.36    3:00.27  
 11 Bishop, Dakota               Wisconsin            2:55.95    3:24.17  
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Koss, Kori                   Wisconsin              29.08      29.83   2  10   
  2 Harrison, Elizabeth          Missouri               30.00      30.51   2   8   
  3 Dobbs, Sara                  Oklahoma               31.72      30.99   2   6   
  4 Crouch, Andrea               Missouri               33.51      32.92   2   5   
  5 Robinson, Mina               Kansas                 33.14      33.34   2   4   
  6 Richardson, Megan            MSAD                   31.85      33.77   2   3   
  7 Cox, Calise                  Oklahoma               33.50      34.95   2   2   
  8 Torres, Ana Rosa             Iowa                   35.19      38.08   2   1   
 
Event 18  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Nick                  Missouri               22.77      23.26   2  10   
  2 Peters, Junior               MSAD                   23.10      23.95   2   8   
  3 McCormick, Nico              Oklahoma               23.75      24.06   2   6   
  4 Chavez, Mark                 New Mexico             23.11      25.17   2   5   
  5 Bedeau, Chris                Kansas                 25.44      25.78   1   4   
  6 Zepeda-Amador, Jose          Wisconsin              25.88      25.81   1   3   
  7 Allen, Joseph                Missouri               25.09      26.25   2   2   
  8 Ellenbecker, Tommy           MSAD                   24.90      26.70   2   1   
  9 Thornton, Zackry             Oklahoma               24.20      26.86   2 
 10 Lange, Anthony               Wisconsin              25.40      26.97   2 
 11 Meyer, Dakota                Iowa                   26.00      27.01   1 
 12 James, Henry                 Arkansas               26.02      27.47   1 
 13 Thurkill, Marlin             Arkansas               27.41      28.21   1 
 14 Perez, Elias                 Iowa                   30.00      28.80   1 
 15 Maske, Gage                  Metro                  30.19      31.57   1 
 16 Sbisa, Brett                 Kansas                 32.00      32.34   1 
 
Event 19  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Madonna               Missouri                       16:38.46   10   
  2 Gelhar, Katherine            MSAD                16:28.00   16:42.79    8   
  3 Kangas, Halina               Wisconsin           18:46.00   17:38.68    6   
  4 Coulter, Kalynn              Iowa                17:09.00   17:49.09    5   
  5 Araujo, Odalis               Missouri                       20:33.41    4   
 
Event 20  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pierce, Taylor               MSAD                11:15.00   11:28.47   10   
  2 Ledezma, Eleazar             Oklahoma            12:30.00   12:58.10    8   
  3 Scott, Ste'quan              Missouri                       13:30.41    6   
  4 Tovar, Hector                Oklahoma            13:00.00   14:00.29    5   
  5 Fechter, John                MSAD                12:50.00   14:09.38    4   
  6 Romero, Daniel               Wisconsin           12:55.15   15:06.27    3   
  7 Mulemba, Masta               Iowa                15:00.00   16:21.97    2   
  8 Jackson, Zachary             Arkansas            17:19.40   17:00.21    1   
  9 Bishop, Dakota               Wisconsin           15:02.80   19:01.81  
 
Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wisconsin School for the Deaf  'A'                5:39.68    5:38.40   10   
  2 Msad  'A'                                         5:35.00    5:52.88    8   
  3 Kansas School for the Deaf  'A'                   5:44.00    6:01.82    6   
 
Event 22  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oklahoma School for the Deaf  'A'                            4:02.97   10   
  2 Iowa School for the Deaf  'A'                     4:17.00    4:11.89    8   
  3 Msad  'A'                                         4:05.00    4:19.54    6   
  4 Wisconsin School for the Deaf  'A'                4:10.57    4:38.03    5   
 
Event 23  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harrison, Elizabeth          Missouri             4-08.00    4-06.00   10   
  2 Koss, Kori                   Wisconsin            4-07.00   J4-06.00    8   
  3 Dobbs, Sara                  Oklahoma             4-02.00    4-02.00    6   
  4 Ingram, Joyla                Missouri             3-08.00    4-00.00    5   
  5 Runels, Haley                Oklahoma             4-00.00    3-10.00    4   
  6 Robertson, Briana            Wisconsin            3-10.00    3-08.00    2.50
  6 Richardson, Megan            MSAD                 3-08.00    3-08.00    2.50
  8 Linstaedt, Eliza             MSAD                 4-02.00    3-06.00    1   
 -- Brandon, Jewel               Arkansas                             NH  
 
Event 24  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCool, Alex                 Oklahoma             5-08.00    5-04.00   10   
  2 Goodwin, Benson              Missouri             5-08.00   J5-04.00    7   
  2 Hahn, Gunner                 Wisconsin            5-06.00   J5-04.00    7   
  4 Allen, Joseph                Missouri             5-04.00    5-02.00    5   
  5 Gordon, Michael              Oklahoma             5-04.00   J5-02.00    4   
  6 James, Henry                 Arkansas                        4-10.00    3   
  7 Evans, Tanner                Wisconsin            5-00.00   J4-10.00    2   
  8 Freeberg, Marty              MSAD                 4-10.00    4-08.00    1   
 -- Sherman, Matt                MSAD                 4-10.00         NH  
 -- Hardage, Brendon             Iowa                 5-04.00         NH  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brandon, Jewel               Arkansas                       12-08.50   10   
  2 Harrison, Elizabeth          Missouri            14-11.00   12-04.75    8   
  3 Linstaedt, Eliza             MSAD                13-11.00   12-03.00    6   
  4 Matsche, Lyssa               Wisconsin           12-06.00   11-07.00    5   
  5 Prickett, Kelsey             MSAD                12-05.00   10-10.50    4   
  6 Runels, Haley                Oklahoma            10-06.00   10-04.50    3   
  7 Rogers, Tyra                 Missouri            10-06.00    9-11.00    2   
  8 Besaw, Elizabeth             Wisconsin           11-03.00    9-07.25    1   
  9 Diaz, Isabelle               Kansas              10-02.00    9-07.00  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Nick                  Missouri            21-08.00   19-11.50   10   
  2 Chavez, Mark                 New Mexico          18-08.00   17-01.50    8   
  3 Lange, Anthony               Wisconsin           17-00.00  J17-01.50    6   
  4 Peters, Junior               MSAD                18-11.00   16-10.50    5   
  5 Evans, Tanner                Wisconsin           18-02.00   16-09.75    4   
  6 Porter, Jeff                 Missouri            16-06.00   16-08.50    3   
  7 Ahtone, Randy                Kansas              17-00.00   16-06.00    2   
  8 James, Henry                 Arkansas                       15-04.25    1   
  9 Ellenbecker, Tommy           MSAD                           14-10.00  
 10 Witherspoon, Andre           Iowa                15-06.00   14-08.75  
 11 Diaz, Tres                   Kansas              16-03.00   14-05.50  
 12 Emery, Austin                Arkansas            15-04.00   14-00.50  
 13 Mulemba, Masta               Iowa                13-00.00   12-00.50  
 
Event 27  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ballentine, Ruth             MSAD                   90-04      89-11   10   
  2 Rademacher, Jessica          MSAD                   78-00      79-02    8   
  3 Siffre, Olu Quea             Kansas                 64-09   63-06.50    6   
  4 White, Annie                 Iowa                   59-09   61-02.50    5   
  5 Vang, MaiLee                 Arkansas               66-02   60-11.75    4   
  6 Penney, Va'Shea              Oklahoma               53-00   59-11.75    3   
  7 Xiong, Ka Youa               Wisconsin              49-05   59-04.50    2   
  8 Owens, Kanara                Arkansas                       57-09.75    1   
  9 Diaz, Isabelle               Kansas                 56-00   57-06.50  
 10 Dorst, Anna                  Wisconsin              53-11   56-08.50  
 11 Harvey, Danna                Missouri               31-09   51-11.50  
 12 Penney, Va'Lecia             Oklahoma               53-00   48-09.75  
 13 Temple, Amanda Jo            Metro                  49-09      39-09  
 14 Grotpeter, Cheyenne          Missouri               37-11      39-00  
 
Event 28  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Springer, Garrett            MSAD                  124-10  133-04.50   10   
  2 Perez, Elias                 Iowa                  111-02     111-02    8   
  3 Waldo, Logan                 MSAD                  107-00  102-09.50    6   
  4 Lawson, Michael              Wisconsin             100-00   92-03.50    5   
  5 Garcia, Noe                  Missouri               74-11      79-11    4   
  6 Benish, Tommy                Wisconsin              78-10      75-11    3   
  7 Farr, Austin                 Iowa                   75-00   75-06.50    2   
  8 Oldfather, Curtis            Metro                  59-06   70-01.50    1   
  9 Ashcroft, Christian          Arkansas                          68-05  
 10 Robinson, Shaq'ke            Arkansas                       65-02.50  
 11 Kellener, Aaron              Oklahoma               73-00   65-00.75  
 12 Scott, Ste'quan              Missouri               62-10   64-07.50  
 13 Acuff, Zach                  Oklahoma               73-00   60-02.25  
 -- Leathers, Justice            Oklahoma                             ND  
 
Event 29  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ballentine, Ruth             MSAD                30-00.00   28-03.00   10   
  2 White, Annie                 Iowa                25-09.00   26-10.00    8   
  3 Rademacher, Jessica          MSAD                27-00.00   25-09.50    6   
  4 Penney, Va'Shea              Oklahoma            25-00.00   24-11.50    5   
  5 Siffre, Olu Quea             Kansas              24-07.00   24-07.50    4   
  6 Sorrells, Breanna            Arkansas                       23-09.00    3   
  7 Beard, Tiffany               Kansas              22-00.00   23-01.50    2   
  8 Kanneman, Rylee              Wisconsin           21-03.00   21-03.50    1   
  9 Cox, Alaqua                  Wisconsin           21-11.00   21-01.50  
 10 Penney, Va'Lecia             Oklahoma            19-01.00   19-01.00  
 11 Harvey, Danna                Missouri            18-08.00   17-08.50  
 12 Temple, Amanda Jo            Metro               19-09.00   17-06.00  
 13 Grotpeter, Cheyenne          Missouri            13-05.00   13-06.50  
 
Event 30  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Springer, Garrett            MSAD                44-10.00   42-11.50   10   
  2 Ahtone, Randy                Kansas              42-00.00   39-09.50    8   
  3 Perez, Elias                 Iowa                42-00.00   36-04.00    6   
  4 Waldo, Logan                 MSAD                37-05.00   35-11.00    5   
  5 Leathers, Justice            Oklahoma            36-00.00   34-01.50    4   
  6 Hopp, Damon                  Wisconsin           33-01.00   32-02.50    3   
  7 Ashcroft, Christian          Arkansas            34-08.00   30-11.50    2   
  8 Lawson, Michael              Wisconsin           32-02.00   30-10.50    1   
  9 Acuff, Zach                  Oklahoma            30-00.00   30-02.00  
 10 Keller, Steven               Kansas              33-00.00   29-03.00  
 11 Oldfather, Curtis            Metro               28-08.00   25-07.50  
 12 Farr, Austin                 Iowa                33-05.00   25-03.00  
 -- Kellener, Aaron              Oklahoma            27-00.00         ND  
 -- Garcia, Noe                  Missouri                             ND  
 -- Robinson, Shaq'ke            Arkansas                      X32-00.50  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) MSAD                       131.50     2) Wisconsin School for the  106.50
    3) Missouri School for the De  96        4) Kansas School for the Dea  73   
    5) Arkansas School f/t Deaf    59        6) Oklahoma School for the D  52   
    7) Iowa School for the Deaf    31                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) MSAD                       148        2) Wisconsin School for the   90   
    3) Missouri School for the De  89        4) Oklahoma School for the D  80   
    5) Kansas School for the Deaf  54        6) Iowa School for the Deaf   51   
    7) New Mexico School for the   25        8) Arkansas School f/t Deaf   11   
    9) Metro Deaf School            1